Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Tirebolu İletişim Fakültesi yükselişte...


Açıklama: Öğrenci ve akademisyen kadrosunu her geçen gün arttıran fakültede, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Dönemimden itibaren Gazetecilik Bölümü de faaliyete geçirildi...
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 06 Ekim 2015
Geçerli Tarih: 13 Kasım 2018, 07:36
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=9446


2013 yılında eğitim hayatına başlayan ve bir ilçede açılan ilk İletişim Fakültesi olma özelliğiyle dikkat çeken Tirebolu İletişim Fakültesi, aradan geçen 2 yıllık kısa süre içinde hızlı bir gelişme göstererek, kendini kabul ettirmeyi başardı.

İlk açıldığında Halkla İlişkiler, Tanıtım, Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümleri ile yüksek lisans ve doktora programlarında sadece 115 öğrencisi bulunan fakülte; 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında  Gazetecilik Bölümünün de açılmasıyle öğrenci sayısını 415’e çıkardı.

Bünyesinde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümlerinde yüksek lisans programı ile İletişim Bilimleri doktora programını da barındıran, bahar döneminde Sinema-Televizyon yüksek lisans programının açılması için hazırlıkları tamamlanan Tirebolu İletişim Fakültesinde; akademik kadronun da bir hayli güçlendiği bildirildi. Eğitime başladığı dönemde 2 profesör, 5 yardımcı doçent ve 1 öğretim görevlisi bulunan fakültede; şu anda 4 profesör, 3 doçent, 3 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi ve 4’de araştırma görevlisi olmak üzere toplam 16 akademisyenin görev yaptığı ifade edildi. Bu arada, video konferans sistemi vasıtasıyla, alanlarında uzman olan akademisyenlerle yapılan interaktif derslerle, fakültenin verimliliği daha da arttırılıyor.

Eğitim hayatına açıldığı günden itibaren hem yerel ve hem de ulusal birçok organizasyona imza atan Tirebolu’nun gözbebeği İletişim Fakültesi’nin; Tirebolu ile birlikte Karadeniz Bölgesinde gelişim açısından önemli bir değer olduğu gözlemlenirken; buradaki öğrenci sayısının giderek artması, yörenin ve bölgenin hem ekonomik ve hem de kültürel gelişimine önemli katkılar sağlamakta olduğu görülüyor.

İlçede yer alan Meslek Yüksek Okulu da (Mehmet Bayrak) hesaba katıldığında, bir üniversite ilçesi konumunda olan Tirebolu’da; yüksek okul öğrencilerinin barınma sorunu ile karşı karşıya kaldıkları  dikkatlerden kaçmıyor. Bu sorunların başında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt hizmeti verdiği binaların yetersizliği, özel yurt sayısının az olması ve yurt ücretleriyle öğrencilere verilen kiralık ev fiyatlarının yüksekliği geliyor. Pek tabii ki bu olumsuzluklar, ilçemizdeki yüksek okul öğrencilerinin sıkıntılarını daha da fazlalaştırıyor. Bu konuda ilçemizdeki yöneticilerin ve siyasilerin biraz daha duyarlı olmaları bekleniyor ve isteniyor.

DEKAN SARMAŞIK’TAN, TİREBOLU’YA MESAJ VE SİTEM VAR...

Tirebolu’daki İletişim Fakültesi’nin giderek gelişip büyüdüğünü ve kendisini geliştirdiğini ifade eden Dekan Prof. Dr. Jale Sarmaşık, 415 öğrenciyle girilen yeni dönemde ilçe halkına ve yetkililere ilettiği mesajında sitemkar ifadeler kullanarak, şunları söyledi:

“Öğrencilerimizin barınma sorununu çözüme ulaştırmak için Tirebolu’nun tüm resmi ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli ve gelecek öğrenci sayısının da artacağı göz önünde bulundurularak, bu öğrencilerimizin memnuniyeti sağlanmalıdır. İlçede ikamet eden öğrencilerin sosyal medya üzerinden bulundukları yerlerin artıları ve eksileriyle ilgili yaptığı paylaşımlar, bundan sonraki dönemlerde tercih yapacak öğrenciler için önemli bir referans oluşturmaktadır. Bu durum göz önüne alınarak, ilçenin gelişimi ve geleceği açısından, tüm kurumlar üzerine düşen görevi mutlaka yapmalı ve var olan sorunlar için de kalıcı çözümler yaratılmalıdır.Kaynak:www.tireboluexpress.com

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster