Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


TÜRKÜLERİMİZ, HAYATIMIZ VE DURUŞUMUZ


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazarları
Eklenme Tarihi: 08 Ağustos 2015
Geçerli Tarih: 16 Aralık 2018, 18:44
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/yazar.asp?yaziID=9322


Türküler bir ulusun aynasıdır. Yaşamları acıysa türkünün tonu da acıdır. Neşe hakimse yaşamda türküler de neşelidir.
Bizim yöremiz türkülerinde hakim olan ince alay aslında yaşanmış bütün acılara suskun kalmanın dışa vurumudur. Bir türkümüzü ele alalım.
Fındık dalda tekleme
Derdime dert ekleme
Ben buradan gidersem
Yar sen beni bekleme

Bu dörtlük Karadeniz insanının günümüzde “Havva Analar”la isyanını dile getirmesinden önce vatanseverlik duygularıyla her şeyini içine atan insanını çok güzel ifade eder.
Tekleme fındık, üretimde fındığın azlığının hayatı ne kadar zorlaştırdığının göstergesidir. Ardından gelen “derdime dert ekleme” ifadesi sanki keyiften dört köşe yaşandığı zannedilen o espri ve nükte dolu insanların iç dünyasının yansımasıdır. Çözüm ölüm kadar acı bir başka olguyla gerçekleşir. Ayrılık. Dertlerden kurtulmak için gurbete gidiş ve hayata yeniden tutunuşun adıdır.
Bu noktada gurbetçiler için dinlenme zamanı olarak kabul edilen tatiller bir buluşma ve geride kalan işlerin yapılması anlamına gelmektedir. Güzellikler hep içte yaşatılırken zorluklar hep yaşamı çepeçevre sarar.
Bir fındığın içini
Yar senden ayrı yemem
Bugün gördüm yârimi
Öldüğüme gam yemem

Neyse ki hayatın en güçlü evrensel duygusu hep imdada yetişir. Sevgi… Bir fındığın içini bile paylaşmayı büyük mutluluk sayan Karadeniz insanı, sevgisinin büyüklüğü içinde kendini o kadar küçük görür ki her şeye yeterli diyebilir. Bu yeterlilik ifadesi içinde kendini ortaya koymaktan çok kendi dışında kahramanlar yaratır. Bu kahramanlıklar içinde elinden alınanların farkında bile olmadan “bana yol yaptılar, artık gam yemem” diyebilir.
Bir hak insanlar için fazilete dönüşüyorsa hem türküleri hem de tercihleri başkalarını yüceltme üzerine kurulur. Oysa bugün yârini gören insan ona sarılabilmeli, hayatı birlikte kucaklayabilmeli. Yaşamın kendisi için olduğunu ifade edip hayata meydan okuyup kendi değerini seslendirebilmeli.
Türküler kötü değildir. Onlar sadece duygularımızı yansıtır. Duygularımız, hayat kalitemiz ve kendimize duruşumuzla biçimlenir. Fındık çokça olmalı; değerini bulmalı. Hak ettiğim değerler lütuf değil doğal olmalı. İçimizdeki eziklik kader değil yerini onur almalı. Sevgimiz kendimize, vatanımıza, doğaya, üzerinde emanet yaşadığımız dünyaya olmalı. O zaman türkülerimiz dünyaya yayılır, hayatın kılavuzu olur, inanın.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster