Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


BİR OLMAK DİRİ OLMAK, BEN DEĞİL BİZ OLMAK


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazarları
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2015
Geçerli Tarih: 22 Ekim 2018, 15:42
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/yazar.asp?yaziID=9058


Sevgili Giresun'lu hemşerilerim sizleri Sevgi Ve Saygıyla Selamlarım. Karadeniz'in cennet köşelerinden olan ilimiz Giresun'umuz sivil toplum olarak bu gün hak ettiği yerde olamamakla birlikte içerisinde hala çekişmeler olan bir durumdan kendini alıp çıkamamıştır. Ne var ki derneklerimiz sivil toplum mantığıyla hareket edememişlerdir bunların ayrı ayrı sebepleri olabilir aklın yolu bir olmakla beraber hep birlikte oturup konuşup tartışamıyoruz. 

Nedense kişisel çıkarlarımızı bir türlü bırakamıyoruz. İstanbul'daki Giresunlu topluluğunu nedense hep birlikte harekete geçiremiyoruz sebebi ne olursa olsun bunun yollarını bulmalıyız, aramalıyız bu işlere gönül veren içinde Giresun sevgisi olanların birlikte olması gerek diye her yerde dile getiriyoruz. 

Giresun sanat camiasını harekete geçiremiyoruz bölgesel ve ulusal sanatçılarımıza bir türlü sahip çıkamıyoruz bir ilin kalkınmasına sanatçılarımızın büyük faydası olacağından kimsenin kuşkusu olmasın Girdef Giresun sanatçılarına sahip çıkmaya devam edecek ileriki günlerde geniş çaplı bir toplantıyla herkesi bir yere toplayacaktır. Yine Giresunlu yazarlarımız var bunlarla sivil toplum kuruluşları ayrı ayrı yoldalar neden hep birlikte Giresun için yararlı işlerde birlikte olmasınlar işte Girdef yakın bir zamanda bu değerlerimizle yazarlarımızla geniş bir toplantı yapacaktır. Ama nedense insanların hep birlikte olmasını istemeyen kişilerde oluyor bunlar zaten vardı var olacaklardır. bizlerin birliğinin pekişmesini isteyen iyi niyetli Salih kişilerle hep birlikte bu yola gelin devam edelim diyoruz. 

Sevgisiyle hamur olmuş bir insanların evlatları olarak bu gün hak ettiğimiz yerdemiyiz birlikteliğimiz beraberliğimiz nerede nasıl kimlerin tekelinde. Kimler yönetiyor. Sivil toplum olarak bizlerin nerede nasıl hareket edeceğimiz ile ilgili bir genel toplantı yapmak gerek olduğunun herkese her kuruma her kişiye özellikle dernek başkanları ve yöneticilerine büyük yarar sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Hâlbuki Giresun S T K'ları olarak parça bölük şekilde hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilen yok kişisel isteklerimizi egolarımızı tatmin ediyoruz.

Her sürüye bir çoban olmalı mantığından bakınca Giresun S T K larınada Yani biz derneklerimizde bir üst kurum bir lider bir başkan gereklidir. Ne var ki bizler hep bu yolda lideriz başkanız benim dediğim olur senin ki olmaz demeyle gelip gecen hayatın içindeki önemli nimetlerden il olarak Giresun sivil toplumu olarak hiç yararlanamadık bilgi ve belgelerden haberdar etmemiştir. Peki dernek başkanları ve üyeleri olarak bizler ne yapmalıyız derseniz. Doğru bir tanedir tabi ki herkesin doğrusu vardır aklın yolu bir dir doğrularda bir olmalı derim. Bu doğruların tartılaşacağı bir ortam yaratılmadı. Yaratılmaya da hiç ihtiyaçları yok ama işler ve gelişmeler bu günlerden sonra hizmete dönüşmeli mantığı Girdef sayesinde yarış haline geldi birden bire işte Giresunluların gerçekleri görmesi gerek. İstanbul'daki Giresunluların birlikte olması için kurulmuş olan Giresun dernekler federasyonu resmi kurum olan Girdef yapılanmaya önce alt yapıdan başladı.

Giresunluların buluşacağı birlikte oturacağı misafirlerinin kalabileceği bir genel merkez yapmaya buranın tam teşekküllü olması için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor belki televizyonlarda fazla reklâm yapamıyoruz. İnsanları bilgilendiremiyoruz ama sağlıklı olarak bu kurumu ayakta tutmak için büyük uğraş veriyoruz bunları kendi çıkarlarımız için değil sadece ve sadece Giresunluların birlik ve beraberliğinin bir yerde toplanması için ve sivil toplum kuruluşlarının her türlü birlikteliğinin yapılanmasında öncülük yapmaya uğraş veren bir ekiple yolumuza devam ediyoruz. Kişisel çıkar peşinde olanlar bizim içimizde barınamaz. Hep birlikte yapılanlardan haberdar olanların bir yerde olması gerek. İnsanın insandan üstünlüğü olmadığı bir mantıkla biz yolumuza devam ediyoruz ancak her toplumda bir lider olmalı diyoruz. Kim olursa olsun yeter ki kişisel çıkarlarını bırakan her kişi bu kuruma başkan olabilir ayrım yoktur. Biz ancak böyle ilkeli olursak sevecen olursak halka hizmeti hakka hizmet olarak bakarsak birlikte olursak Giresun şahlanmasına bir katkımız olursa gereken yerlerde söz sahibi oluruz. Bakıyorum S T K larda köşe başlarında hep çıkarcılar dolaşıyor iyi niyetli saf temiz insanlarıda kullanarak kendi çıkarları doğrultusunda bir yerlere gelmeye bir yere girmeye uğraşıyorlar. Giriyorlarda ve içinde oldukları bu kurumları başıboş bırakıp gerisine bakmadan yoluna devam ediyorlar. Girdef olarak bu yanlışa dur demek için başkanlık divanındakiler hiç bir yere aday olamaz olmamalı diye kararlar alarak kurumları çıkar için değil eşit şekilde herkese acık olmaya özen gösteren kurum olmaya gayret ediyoruz. Ama her yerde hangi siyasi görüş olursa olsun hemşerilerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Ve bu kurumun siyaset üstü olduğunun herkes bilmelidir ki siyasetle uğraşanların yerleri partilerdir, bu kurumlar değil. Ama hemşerilerimizi desteklemek ve bir yerlere getirmek insanlık görevimizdir onları gücümüzle oyumuzla gereken yerlere getirmeliyiz. Girdef bu yolda kurumsal kimliği ile yoluna devam ediyor ilkelerinden hiç taviz vermeden devam edecektir. Burdan tüm hemşerilerime birlikte olmaları yolunda çağrıda bulunuyorum. Gelin hep birlikte Giresun'umuzu şahlandıralım Topal Osman'ın torunlarının nasıl işler başardıklarını tekrar gündeme getirelim. Kurumlar kalıcıdır başkanlık geçicidir hiç unutmayalım. Bu kurumları sağlam temeller üzerine oturtup gelecekte birilerine yem olmaması için tüm hemşerilerimizin birlikte olması için bizler gerekenin fazlasını yapmaya devam ediyoruz. Hep birlikte gelin kurumları yönetelim. Tüm Giresun' lu derneklerimizi birlikte olmaya davet ediyoruz. 

Sevgi ve saygılarımla. 

Sıtkı ADA 


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster