Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Giresun Üniversitesi'ne Yakışmadı


Açıklama: Kolbastı konusunda “Giresunlular terbiyesizlik etmesin” diyerek kendi şov programında alaycı bir tavırla Giresunluları diline dolayan İsmail Türüt Giresun Üniversitesi tarafından konsere davet edildi.
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 04 Mayıs 2014
Geçerli Tarih: 13 Kasım 2018, 07:56
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=7706


Yaklaşık 5 yıl önce meydana gelen ve aradan geçen zaman içerisinde hiçbir şekilde Giresunlulardan özür dilemeyen Türüt’ü, Giresunlulara pazarlayanlar bu şekilde adeta alay etmeyi marifet saydılar.

MUSİKİ CEMİYETİNDEN TEPKİ

Giresun Musiki Cemiyeti Başkanı Süleyman Livanelioğlu, gazetemize yaptığı açıklamada Giresun Üniversitesi tarafından hemşerilerimize hakaret eden Türüt’ün davet etmesini yadırgadıklarını bildirdi.

Türüt’ü Giresun’a konsere davet edenlerin 2009 yılında söylediklerini ve basına yansıyan bölümlerini bilip bilmediklerini merak ettiklerini belirten Livanelioğlu, “Elbette direkt üniversite yönetimini suçlamıyorum. Sanırım bilgileri yok. Bu tür kişiler çağrılırken Giresun kamuoyuda dikkate alınmalıydı. Giresun halkının hassasiyetleri dikkate alınmalıydı” dedi.

NE DEMİŞTİ?

02 Ocak 2009 Cuma günü Flash TV kanalında şov programı yapan ve sunan Türüt, “Bu oyinun adu Trabzon Kolbastisi’dur. Rahmetli Erkan Ocakli’nun eseridur. Pirulari terbeyisizluk edup, Pizumdur deyiler. Yok “Yaylanun Çimenune” imiş yok paşka pişeymuş. Bu başka, o başka. Yok öyle yağma! Terbiyesuzluk etmesunlar!” gibi sözlerle bir sanatçıya yakışmayacak üslup ve tarzda kelimeler kullanmıştı.

KUŞDİLİ FESTİVALİNDE SKANDAL YARATMIŞTI

2006 yılında Çanakçı Kuşdili festivaline konuk sanatçı olarak davet edilen ve bir gün önceden gece saat 22.00 sularında Çanakçı ilçesine gelerek festival komitesine “Paramı akşam almadan yarın sahneye çıkmam” diye dayatmıştı. “Para bankada yarın alacaksın” denilmesine rağmen hatta ilçe Kaynakamının araya girmesine rağmen ona bile güvenmemişti. Türüt, gece saat 02.00 sularında Banka Müdürü ve Veznedar uykularından uyandırılıp bankaya gelerek parasını almıştı.

BİZİM SANATÇILARIMIZIN NEYİ EKSİK

Türüt denilen sanatçı (!)’dan kat kat üstün olan, onun göstereceği performansı katlayacak olan Nazan Sıvacı, Kenan Günel, Çiğdem Kırömeroğlu, Tuncay Uzun, Erdal Güvendi,Yücel Öner, Hüseyin Karaduman, Yılmaz Turan ve Hüseyin Bıçak’ın neden davet edilmediği ve para kazanmasının engellendiği merak konusu.

KONSER PAZARTESİ

Üniversite tarafından Bahar Şenlikleri kapsamında düzenlenen “İsmail Türüt” konseri, 05 Mayıs 2014 Pazartesi günü saat 20:00′da, Güre Yerleşkesi etkinlik alanında gerçekleştirilecek.

O TARİHLERDE YAZARIMIZ SEYFULLAH ÇİÇEK’İN TRABZON’DA YAYINLANAN GÜNEBAKIŞ GAZETESİNDEKİ KÖŞE YAZISINDA AYNEN ŞUNLARI DİLE GETİRMİŞTİ

Son zamanlarda iyice alevlenen “Giresun-Trabzon Kolbastı Savaşları” (!) na…

Üzerine vazife olmadığı halde İsmail Türüt adlı türkücü de maydanoz oldu.

Hem de, isim belirtmeyerek ama “anlayana” misali Giresunlular’a hakaret ederek.

Nasıl mı?

02 Ocak Cuma akşamı saat 22.00 sıralarında televizyonumun başında zaping yaparken,Flash TV’de değerli hemşehrimiz THM Sanatçısı Mustafa Küçük’ü görünce, Giresunluluk damarımız kabardı, kumanda aletimizi orada duraklattık.

Öyle ya, ülke çapında tanınmış sanatçımız o kadar az ki…

Bu nedenle, böyle sanatçılarımıza hazine bulmuş gibi sarılıyoruz.

Meğer bu program…

Hani şu, rüzgara göre yön değiştiren…

Bir zamanlar, birilerine bol keseden “İslamın Mareşali” rütbesi veren…

Görelemiz’in en büyük kemençe üstadlarından Katip Şadi’nin “Ayşem türküsünü hokus-pokus” edip “Deprem” türküsüne çeviren…

Giresun, Ordu ve hatta Trabzon türkülerinin fonetiğini bozarak, içine eden…

Kendi anlattıklarına kendi gülen…

İsmail Türüt nam türkücünün programı imiş.

Bu kerameti kendinden menkul zat , “Şimdi size değişik bir oyun sunacaklar” diyerek, Trabzon yöresi halk oyunları ekiplerinden birini sahneye davet etti.

Ekip, Kolbastı oyununu aslına sadık kalarak güzel bir şekilde icra etti.

Buna sözümüz yok.Ekibi yürekten kutluyoruz, da…

Asıl İsmail Türüt nam zatın dedikleri yenilir yutulur cinsinden değildi.

Söyledikleri belki kelime kelime değilse bile aklımda kaldığı kadarıyla aşağı yukarı şöyleydi:

-Bu oyinun adu Trabzon Kolbastisi’dur.Rahmetli Erkan Ocakli’nun eseridur.Birulari terbeyissizluk edup, bizumdur deyilar.Yok “Yaylanun Çimenune” imiş yok paşka bişeymuş.Bu başka,o başka.Yok oyle yağma!Terbiyessuzluk etmesunlar!

Sonra, sözlerini tasdik amacıyla Mustafa Küçük’e bir şeyler söyledi.

Bizim sevgili hemşehrimiz (!) “tıss”…

Katip Şadi’nin Ayşem türküsünde olduğu gibi…

Kalk, kendine ait olmayan türküleri yürüt…

Yaz altına Türüt.

Yetmedi, bir de üstüne üstlük Giresunlular’a hakaret et!

Cürete bak yahu!

Ama kabahat onda değil, onu şımartan bizim beylerde, paşalarda, ağalarda…

Ey sıladaki, gurbetteki, gökteki, yerdeki, yerin altındaki Giresunlular ve Giresun’un ilçelerinin mensubu Göreleliler, Bulancaklılar, Tirebolulular, Şebinkarahisarlılar ve diğerleri…

Ey Halil Kütükler, Hasan Turanlar, Birol Kardaşlar, Remzi Mamaşoğulları, Ali Hamurcuoğulları…

“Biz bu hakaretlere, küfürlere, aşağılanmalara müstehakız” diyorsanız…

Yayla şenliklerinize, Aksu festivallerinize, Almanya, Fransa, Hollanda… bilumum yurtdışı gecelerinize, Feshane’nize, meshanenenize… her nereye ise…

Bu zatı davet edip şımartmaya, hindi gibi kabartmaya…

Cüzdanını şişirmeye, kendinizi küçük düşürmeye devam edin, olmaz mı?

SÖZÜN ÖZÜ:

“İnsan ne söylüyorsa, odur.” Çiçero

Kaynak: Giresun ışık online
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster