Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Fakülte için çalışmalarımız sürüyor


Açıklama: Giresun Üniversitesi bünyesinde açılması planlanan Görele Güzel Sanatlar Fakültesi gerekli öğretim üyesi sayısına ulaşamadığı için açılamıyor.
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2013
Geçerli Tarih: 19 Kasım 2018, 12:02
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=6836


Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi 4 yıl önce kuruldu. Geçen zaman içerisinde Görele ilçesinde eğitim vereceği yerleşkenin tamamlanmasını bekleyen fakülte, bu yıl itibariyle eğitim verilebilecek koşulları büyük oranda tamamlanmasına rağmen iki yıldır öğretim üyesi bulunamadığı için bir türlü hizmete açılamadı.

Görele İlçesi’nde Fakülte ve Yüksekokul yaptırma yaşatma derneği tarafından inşaatına başlanan ve daha sonra Giresun üniversitesine devredilen binasının 2013-2014 akademik yılında eğitim verebilmesi için yetiştirildi. Ancak fakülte de en azından bir bölüm açılması için gerekli olan 3 öğretim üyesi bulunamadığı için fakültenin faaliyete girmesi gecikti. Gerekli öğretim üyelerinin bulunması için yurt içinde ve yurt dışında çalışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz günler de Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ile bir görüşme yapan, Görele Fakülte ve Yüksekokul yaptırma yaşatma derneği başkanı Ertuğrul Melikoğlu, konu ile ilgili açıklama yaptı.

Melikoğlu; “Görele Güzel Sanatlar Fakültesi ve Uygulamalı bilimler Yüksek Okulunun kullanması için, hayırsever Görele halkının girişimleri ile 2006 yılında inşaatına başladığımız binanın, kaba inşaatını bitirerek geçtiğimiz yıl Giresun Üniversitesine teslim ettik. Bahse konu bina başta Ak Parti Grup Başkan Vekili Sayın Nurettin Canikli ve birçok önemli ismin desteğiyle de Giresun Üniversitesi tarafından bir yıl gibi kısa bir sürede tüm eksiklikleri tamamlanan fakülte binasında bu yıl eğitimin başlamasını beklerken, bölümün açılması için yasal gereklilik olan en az 3 öğretim üyesinin tüm çalışmalara karşın bulunamadığını öğrendik ve ilçemiz adına üzüldük. Rektörlük tarafından Güzel Sanatlar fakültemizin önümüzdeki yıl açılabilmesi için çalışmalar sürüyor. Gerekli öğretim üyesi eksikliğinin en kısa zamanda tamamlamasını ve fakültemizin açılmasını diliyorum. Bunun yanında İlçemizde beşinci eğitim yılına başlayan Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulumuzun da öğrenci sayınının 600 kişiye yaklaştığını, bu yılda %100 gibi yüksek bir tercih oranı olduğunu da büyük bir sevinçle belirtmek isterim. Bahse konu öğrenci kardeşlerimizin İlçemizde mutlu olmalarında okulda uygulanan yüksek eğitim ve öğretim kalitesinin büyük rol oynadığını söylemek lazım. Ben bu konuda başta Sayın rektörümüz Aygün Attar’a Okul Yönetimimize ve okulumuzun kıymetli Akademik kadrosuna çok teşekkür ediyorum” dedi.

 


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster