Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


ÖZGÜVEN HER KONUDA GEREKLİ MİDİR?


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazarları
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2013
Geçerli Tarih: 26 Eylül 2018, 09:40
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/yazar.asp?yaziID=6627


Motorlu taşıtlar, icat edildiğinden beri hayatımızda yer etmiştir. Ancak bütün bu faydalarına rağmen yük ve insan taşımacılığında motorlu taşıtların artan kullanımı, karayolları üzerinde can ve mal kaybını da beraberinde getirmiştir.

Ülkemizde can ve mal güvenliği yönünden karayollarında trafik düzeninin sağlanması ve trafik güvenliği ile ilgili olarak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çıkartılmıştır. Bu kanun, trafik kazasını şu şekilde tarif etmektedir. "Trafik Kazası: Karayolu üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olan olaydır". 

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarında her yıl bir çok vatandaşımız yaşamını yitirmekte, binlerce vatandaşımız yaralanmakta yada sakat kalmakta ve milyonlarca lira maddi kayıp meydana gelmektedir. Türkiye'de her yıl gerçekleşen ortalama 1 milyon adet trafik kazalarında başlıca nedenlerin;

* Aşırı hız ve hız limitlerine uymama 

* Hatalı sollama 

* Öndeki aracı yakın takip 

* Alkollü, yorgun ve uykusuz araç kullanma'' olduğu bildirilmektedir..

Trafik polisi ve jandarma bölgelerinde meydana gelen kaza istatistikleri son yıllarda Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından düzenli bir şekilde birleştirilerek kamuoyuna duyurulmaktadır. Yayımlanan istatistiki bilgilere göre 2000 yılında olay yerinde ölen sayısı 5566, 2001 yılında 4386, 2002’ de 4159, 2005’te 4505, 2008’de 4236 ,2009’da 4300, 2010’da 4045 ve 2011’de 3821’dir. Mevcut istatistiklere girmeyen,  hastaneye yaralı olarak kaldırılan ve orada hayatını kaybeden ama istatistiklerde 'yaralı' olarak geçenleri de eklersek, yukarıda belirtilen ölen kişi sayısı daha da artacaktır. Trafik kazalarının tamamen önlenmesi mümkün olmasa da kaza sayısı ile maddi ve manevi kayıpların azaltılması mümkündür.

Okulların kapanması ile ailece yapılan yolculukların başlaması, çalışanların tatil planları ve yaklaşan ramazan bayramı sevdiklerimizi bir an evvel görme isteği…gibi gerekçelerle uzun yolculuklar dönemi başlamıştır. Bütün sürücülerimize sesleniyorum: Lütfen direksiyon başında iken ben çok iyi şoförüm, trafikte çok seriyimdir, şu kadar km’lik yolu şu kadar kısa sürede giderim, şu kadar uyku bana yeter hatta hiç uyumasam da yol alırım, alkol aldım fakat sarhoş değilim her zaman gittiğim yol yine giderim, sol şeridi kapatırım makas atarım…gibi iddialarımızı unutalım. “Özgüven kişinin kendini kendi zihninde olumlu ve yeterli algılaması veya kendisi hakkında olumlu iç tasarımlara sahip olması olarak kabul edilir” Araç sürücülerinin özgüven duygularını abartmamalarını trafikte oldukları her dakika dikkatli, duyarlı, kurallara ve uyarılara önem veren kişiler olarak yol almalarını dilerim. 

Unutmayalım ki; İnsan hayatı ve sağlığı her şeyin önünde gelir.Sevdikleriniz sizden güzel haberler beklemektedir.


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster