Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


SUÇ VE CEZA


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazarları
Eklenme Tarihi: 05 Şubat 2013
Geçerli Tarih: 22 Ekim 2018, 15:53
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/yazar.asp?yaziID=6031


Gazetelerin 3. sayfalarını okumayı insanın içi kaldırmıyor. 

Her gün onlarca cinayet, yaralama,  gasp, tehdit, adam kaçırma, tecavüz vs haberleri. 

Falan şehirde cinayet. Adam cinayetten yatıp çıkmış yine cinayet işlemiş. 

Filan şehirde hırsızlık.  Adamın hırsızlıktan onlarca sabıkası var, hala hırsızlık yapmaya devam ediyor. Adam içeri gir-çık yapıyor resmen. 

Belli amaçlar için yapılan yaralama-dövme, tehdit ve adam kaçırma olayları da öyle. 

Haraç alma, tecavüz, çete kurma vs  haberleri her gün okumak insanın psikolojini bozuyor. 

Bu olaylarda bu insanlar yargılanıyor ve ceza alıyorlar. 

Ceza alıyorlar ise  neden ıslah olmuyorlar? 

Demek ki mevcut yasalardaki cezalar yetersiz durumdadır. Bu cezaların ciddi biçimde artırılması gerekmektedir.  

Eğer cezalar yeterli seviyeye gelmezse bunun toplumsal sonuçları ağır olabilir. Herkes kendi adaletini sağlamaya çalışabilir. 

Cinayet olaylarında mutlaka ağır ceza gelmeli, hatta cinayette kasıt varsa idam cezası uygulanmalıdır. İdam cezası ülkemizde uygulanmış olsa idi bunca yıldır, binlerce masum insanımız bir hiç uğruna bir psikopatın elinde can vermezdi. 

Bu çağda idam cezası mı olur? 

Bal gibi de olur. Kuranda “Kısasta hayat vardır.”  diyor yüce Allah.  İdam cezası olsaydı bu psikopat ruhlu insanlar öyle elini kolunu sallayarak cinayet işleyemezdi. Sonuçta kendi canı da gidecek.  

İdam cezasına karşı olan insanların bir yakını cinayete kurban gitse yine idama karşı olabilirler mi? Bırak bir yakınının cinayete kurban gitmesini evleri soyulsa bile hırsızın idamını isterler.   

Hırsızlık, gasp gibi olaylar. Bakıyorsun adamın onlarca sabıkası var. Islah olmaya da niyeti yok. Hala çalma derdinde. Çünkü hapse girse bile 1-2 ay içerisinde tekrar sokaktayım düşüncesinde. Hırsızlığı meslek haline getirenler karşı ağır cezalar getirilmeli. Ya uzun yıllar hapiste tutacaksın ya da şeriat kuralı olan elini keseceksin ibreti alem için sokağa salacaksın. Hırsızlığı meslek edinenler bu cezalar olsa daha cesaret edebilir mi? Bu ülkede telefon, çanta vs gasp edilirken onlarca insan hayatını kaybetti. 

Bir de belirli suçlarda 15 yaşından küçükse  hapse girme durumu  yok. Bunu bazı suçlular çok iyi kullanıyor. Çocuk 15 yaşından küçük ama onlarca sabıkası var. Hapse girmemeyi bildiğinden suç işlemekten hiç çekinmiyor. Evet BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme de 18 yaşından küçükler çocuktur deniyor.  

Bu hüküm  doğru ama bizim 15 yaşına kadar olan çocukları devamlı affetme lüksümüz olmamalıdır. Çocuk yaşta bir suç işledi affet, iki suç işledi affet, üç suç işledi affet ama bununda bir sınırı olmalı. Sınır olmayınca onlarca sabıka karşınıza çıkıyor. 

Bu yazıda cezasının ağırlaştırılmasını talep ettiğimiz suçlar adi suçlardır. Terör, organize vs suçların cezası ayrı bir konudur. 

Sözün özü 

Adi suçlarda caydırıcı cezalar şarttır. 

Kendi başımıza geldiğinde karşısındaki kişinin nasıl cezalandırılmasını istiyorsak, başka mağdurlarında haklarını öyle savunmalıyız. 

Zalime merhamet, mazluma zulümdür. düsturunu unutmamalıyız. 

 

Kalın Sağlıcakla… 

 

  https://twitter.com/YSelim28 

  yavuzselimtr28@gmail.com Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster