Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Fındıkta Korkulan Olmadı


Açıklama: Geçtiğimiz gülerde birden düşen hava sıcaklığı ve yağan kar fındığa zarar vermedi.
Kategori: Gündem
Eklenme Tarihi: 08 Nisan 2019
Geçerli Tarih: 22 Eylül 2019, 20:23
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=11540Geçtiğimiz gülerde birden düşen hava sıcaklığı ve yağan kar fındığa zarar vermedi. 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, geçtiğimiz hafta sıfırının altına düşen hava sıcaklı ve yağan karın fındığa zarar vermediği belirtti.

Karan yaptığı açıklamada, Mart ayının sonunda yağan karın tarım sigortası yaptırmayan üreticilerin yüreğini ağızlarına getirdiğini ifade etti. Tarım Sigortası Havuzu’na (TARSİM) ihbarda bulunan üreticilerin bahçelerinde yapılan incelemelerde zira dona rastlanılmadığını aktaran Karan, “asla ve asla fındık yansın, rekolte düşük olsun, fındık fiyatı çok yüksek olsun” şeklinde bir anlayışını kabul etmediklerini kaydetti. Giresun ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tarımsal alanda birinci geçim kaynağının fındık olduğunu vurgulayan Karan, “bilindiği gibi geçen sezon rekolte düşük oldu, üretici emeğinin karşılığını alamadı. İnşallah bu yıl bereketli bir sezon olacak. Şubat ayında açan karanfile bakılacak olursa bu yıl fındık geçen yıldan iyi olacak ve üreticinin yüzü gülecek. Artık Türkiye’nin fındıkta üretim fazlası diye bir sorunu yok. Ne kadar çok üretim o kadar ihracat. Yeter ki biz üretelim. Artık 500-600 bin ton rekolte iç tüketim ve ihracatı karşılamıyor. Yüksek rekolte olduğu yıllarda fiyatın düşük olması üretim fazlalığından kaynaklanmıyor. Fındıkta oturmuş bir fiyat istikrarı olmamasından ve tekelci zihniyetin üreticinin emeğini ucuza kapatmasından kaynaklanıyor” dedi.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster