Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Güneş Sisteminde yeni bir Gezegen Keşfi


Açıklama: Yeni bir gök cisminin keşfi, Güneş sisteminde Dünya'nın 10 katı büyüklükte henüz keşfedilmemiş gizemli bir gezegen olduğu teorisini güçlendirdi;
Kategori: Teknoloji
Eklenme Tarihi: 06 Haziran 2018
Geçerli Tarih: 23 Eylül 2019, 21:22
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=11104Yeni bir gökcisminin keşfi, Neptün’ün hemen ötesinde bir gezegen daha olduğu teorisini güçlendirdi. Ancak, hala bu gizemli gezegenin varlığından şüphesi olan astronomlar da var.

İlk kez 2016 yılında astronomlar Neptün’ün arkasında Güneş’in yörüngesinde dönen bir gezegen daha olduğu teorisini açıkladılar. Onlara göre bu, Güneş sistemimizin hemen sınırındaki obje kümeleşmesini de açıklayabilecek tek şeydi ve bu yeni gezegeni en fazla 5 yıl içinde bulacağımıza inanıyorlardı.

O günden bugüne iki yıl geçti fakat Dünyanın en az 10 katı büyüklüğünde olduğu düşünülen ‘Dokuzuncu Gezegen’ hala yüzünü insanlığa göstermedi. Ancak astronomlar son haftalarda yeni bazı ipuçlarına ulaştı. Geçtiğimiz haftalarda ArXiv’de yayınlanan bilimsel makaleye göre, astronomlar Neptün’ün ötesinde, Güneş sisteminin geri kalanından tamamen farklı bir yörüngede dönen bir obje tespit ettiler. Güneş sistemimizin bütün sakinleri, bir lahmacunun üstündeki kıyma taneleri gibi aynı düzlemde dönüyor. Henüz ismi konmadığı için 2015 BP519 şeklinde anılan bu obje ise Güneş sistemimizin bu düzleminin 54 derece yukarısında yörüngesini sürdürüyor. Bu anarşist tavrıyla da oldukça ilginç bir durum oluşturuyor.

Michigan Üniversitesi uzmanlarından Juliette Becker ve arkadaşları, bu sıradışı yörüngenin sırrını bulmak için Güneş sistemizin bir simülasyonunu yüz milyonlarca yıl boyunca geriye ve ileriye doğru oynattılar. Ancak hiçbir şekilde bu objenin Güneş sistemi düzleminin yukarısına çıkmasını açıklayacak bir şey tespit edemediler. Ta ki farazi bir Dokuzuncu Gezegeni ekleyinceye kadar. Bu gezegenin çekim gücünün onu yukarı çektiği bir açıklama olabilirdi. Becker, makalesinde, ‘’Dokuzuncu Gezegenin gerçekten varolduğuna inananlar için bu bir delil teşkil edecek. Dokuzuncu Gezegene çok sempatisi olmayan astronomlar ise, bu sadece tek bir obje, ve tek bir obje bir şeyi ispatlamaya yetmez diyecekler’’ diye yazdı.

Nitekim, Dokuzuncu Gezegen teorisinin mimarları olan California Teknoloji Enstitüsü astronomları Mike Brown ve Konstantin Batygin, bu makaleyi gördüklerinde büyük bir heyecan yaşadıklarını gizlemiyor. Batygin, kendisinin teorik çalışmalarının da bu gizemli gezegenin çekim gücüyle, 2015 BP519 gibi objelerin yörüngesini bozarak onları düzlem dışına çıkarabileceğini gösterdiğinde dikkat çekiyor ve ekliyor:

‘’Ne zaman hesap yapsam ve Güneş sisteminin bilinen yapısını doğru bulsam, Neptün’ün ötesinde yüksek meyilli objeler görüyorum. Bence Dokuzuncu Gezegenin olmadığı bir Güneş sistemi fikri her geçen gün daha fazla huzursuzluk verici’’.www.abdpost.com


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster