Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Görele Şair Ve Yazarlar Derneği Giresun Adası'nda


Açıklama: Görele Şair ve Yazarlar Derneği Giresun Adası’na kültür gezisi düzenledi. Biz özel şirkete ait tur gemisiyle Giresun Adası’na giden Göreleli şair ve yazarlar öncelikle Ada’nın sembolü olan Hamzataşı’nı ziyaret ettiler.
Kategori: Kültür / Sanat
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2017
Geçerli Tarih: 19 Kasım 2018, 12:01
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=10672


Daha sonra Ada’da bulunan tarihi manastır kalıntısını inceleyen Görele Şair ve Yazarlar Derneği üyeleri yine Ada’da var olan tarihi surlardan ayakta kalabilen bölümleri, antin döneme ait mezarları ve bu bölgede yapılan kazıları değerlendirdiler.

            Ada gezisiyle ilgili bir açıklama yapan Görele Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Nihat Öztürk şunları kaydetti. “ Giresun Adası mitolojik efsanelere konu olmuş çok önemli kültürel bir varlıktır. Ancak yöre insanı Giresun Adası’nı yakından tanıma fırsatı bulamamıştır. Uzun yıllar Ada’ya gitmek yasaktı. Son yıllarda bu yasak katlı ve özel bir tur şirketi belirli saatlerde Ada’ya turlar düzenliyor.

Giresun Adası tarihi surlarıyla, antik çağa ait mezarlarıyla, hâlâ ayakta kalabilen bir manastır kalıntısıyla, bitki örtüsüyle ve kendisine özel kuşlarıyla gerçekten gizemli bir yer. Özel bir nedeni yoksa Ada yüzeyinin iyice temizlenerek daha gezilebilir bir hale getirilmesi gerekiyor. Bir de şairlere ilham verecek özelliklere sahip olan Giresun Adası’nın bir şiir yarışmasıyla tanıtılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.”  Haber:Nihat Öztürk


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster