Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Zayıflamaya Hazır Mısınız?


Açıklama: Hep diyetteyim ama bir türlü kilo veremiyorum ? Yalnız değilsiniz birçok kişi her yıl bazı diyet türlerini ,kilo verme programlarını uygulayarak sonuç bekliyor.Yalnızca birkaçı gerçekten nasıl ve ne yapması gerektiğini kime danışması gerektiğini biliyor.
Kategori: Sağlık
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2017
Geçerli Tarih: 16 Aralık 2018, 17:37
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=10570


Bu fazla kiloları vermemiz için öncelikle kendimize sormamız gereken sorular vardır.

Bütün soruların cevaplarına evet diyorsanız. Zayıflamaya hazırsınız demektir.

Yapmanız gereken ilk şey karar vermek ve ertelememek. Sizi diyet yapmaya başlamaktan alıkoyacak fikirlerden ve kişilerden  uzak durmaya çalışın. ''Yarın başlarım…'' dediğiniz anda, bilin ki kendinizi daha kötü hissettirecek kaçamaklar, tartıda gördüğünüz rakamları yukarı çekecek atıştırmalar ya da hareketsiz bir gün daha sizi bekliyor olacaktır. Unutmayın bahaneler kalori yakmıyor.

Başarılı bir kilo kaybı demek kilo verip sonrasında yeniden eski alışkanlıklara dönmek değildir.Kilo vermek için sağlıklı yemekleri yemeyi, düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Diyet süresince fazla kilolardan bir anda kurtulma isteğine yenik düşmemelisiniz. Diyete yeni başlayan kişiler, değişen beslenme alışkanlıkları ve uyguladıkları egzersizlerle birlikte ilk haftalarda kilo verme konusunda iyi sonuçlar alabilirler. Ancak birkaç hafta sonra vücut yeni beslenme düzenine ve yapılan fiziksel aktivitelere alıştığında, ilk haftalarda olduğu kadar hızlı kilo veremediklerini görünce diyetlerinden bir anda kopabilirler. Burada önemli olan, diyet sürecinde vücudunuzu tanımanız ve her tartım gününde aynı sonuçları almıyor olmanızın aslında normal bir durum olduğunu benimsemenizdir.

İkincisi kendinize büyük ve ulaşılması zor hedefler koymayın. Gerçekçi hedefler belirleyin.Bir başkası için değil kendiniz için kilo verin. Sonuca odaklanmak başarı getirir. Sonunda “Keşke” yerine “iyi ki” diyeceğiniz bir başlangıç yapmadan önce, mutlaka sonucu hayal edin ve hedeflerinizi düşünün. Kendinizi motive edecek fikirler bulmaya çalışın. Belki daha önce severek giydiğiniz ama artık size olmayan kıyafetlerinizi göz önünde tutabilir, daha fit ve sağlıklı olduğunuz eski resimlerinizi buzdolabının üzerine asıp kendinizi hedefinize  odaklayabilirsiniz.

Diğer bir hedefinizde sağlıklı yaşam alışkanlıklarını her gün hayatıma daha fazla katacağım olsun.Böyle bir hedef koyduğunuzda yavaş yavaş sağlıklı yaşamı alışkanlık haline dönüştürmüş olursunuz.

Örneğin her gün on bardak su içeceğim, daha fazla sebze tüketeceğim, her gün 10 dakika egzersiz yapacağım gibi hedefleriniz olsun. Okuduğunuzda bu hedefler küçük görünebilir size ama kaçınız bunu düzenli olarak uyguluyorsunuz? Geç kalmadınız şimdi bu  hedeflerinizi günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin. İlerleyen süreçte dönüp baktığınızda bu hedefi başardığınızı görmek sizin kendinize olan inancınızı ve güveninizi artırır. Zayıflamanıza yardımcı olur.

Biliyorum çoğunuzun  hoşuna gitmeyen, sıkıcı bulduğunuz bir öneri daha vermek istiyorum günlük tutun! Ne yediğini, nerede yediğini, nasıl yediğini... Tüm ayrıntıları not alanlar daha kolay zayıflıyorlar. O zaman neden üşeniyorsunuz? Yediğinizi not almak sadece 1 dakika sürer. Biriktirmeyin, hemen yazın. Eti çok seviyor olabilirsiniz ama belki de 2 gündür hiç et yemediniz? Sütü seviyorsunuz ama üç gündür hiç içmediniz. Bu yüzden neyin eksik neyin fazla olduğunu görmek ve besin çeşitliliğini artırmak için günlük harika bir fikirdir!

Günlüğün bir diğer iyi yanı öğün ve atıştırmalarınızın planlanmış olması.Aralarda yemek yemeyin de, zayıflayın gibi bir şey yok malesef.Takip ettiğim tüm danışanlarıma en az 6 öğün verdim, güzel bir şekilde de zayıfladılar. Daha da önemlisi, aç kalmadan, zorlanmadan. Ara öğünler metabolizmaya ‘durma çalış’ demektedir. Kan şekerinizi düzenlemek, iştahınızı dengelemek ve metabolizmanızı hızlandırmak için mutlaka ara öğün yapın.

Sihirli bir yöntem olmadığını unutmayın.Sizin için en doğru olanı bulmak size bağlıdır.Motivasyonunuzu yüksek tutun,tutumunuzu değiştirin,bir adım atın ve bunu sağlığınız için yapın.

Hepinize sağlık dolu ve bol motivasyonlu günler dilerim. Yeni başlayan gün, sizin gününüz olsun.

Dyt.Tevhide Çelenk.www.orduolay.com


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster