Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Felakete ramak kaldı


Açıklama: Gümüşhane’de istinat duvarı çöktü, 60 daire boşaltıldı
Kategori: Yurttan Haber
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017
Geçerli Tarih: 13 Aralık 2018, 15:38
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=10451


GÜMÜŞHANE Valisi Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesinden akademisyenler ve diğer yetkililerle olayın meydana geldiği alanda incelemelerde bulundu. Evlerin arkasındaki istinat duvarının önceki akşam saatlerinde çökmesi sonucu 4 dairenin kullanılamaz hâle geldiği ve 60 dairenin boşaltıldığı alanda felaketin izlerini gündüz gözüyle yerinde gören Vali Memiş, meydana gelen göçüğün ardından hukuki sürecin başlatıldığını söyledi.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, önceki akşam Oltanbey Mahallesi Aydınlıkevler Sitesi'nde meydana gelen göçüğün ardından hukuki sürecin başlatıldığını söyledi. Vali Okay Memiş, beraberinde Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemil Bayram, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mesut Bayrak, teknik personel ve Gümüşhane Üniversitesinden akademisyenlerle olayın meydana geldiği alanda incelemelerde bulundu. Evlerin arkasındaki istinat duvarının önceki akşam saatlerinde çökmesi sonucu 4 dairenin kullanılamaz hâle geldiği ve 60 dairenin boşaltıldığı alanda felaketin izlerini gündüz gözüyle yerinde gören Vali Memiş, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İSTİNAT DUVARI MEVZUATA UYGUN YAPILMAMIŞ

Olayın istinat duvarlarının çökmesi neticesinde meydana geldiğini kaydeden Vali Memiş, “Çok şükür ölümlü veya yaralamalı bir vakamız yok. Teknik olarak herhangi bir projesi olmadan yapılmış olan ihata duvarının, imar mevzuatına uygun bir şekilde yapılmamasından kaynaklı bir çökme söz konusu. Biz bütün bu yapılaşmalarımızı, imar ile ilgili iş ve işlemlerimizi imar mevzuatının bütün gereklerine riayet ederek yapmamız gerekiyor. Bu da bunun en büyük göstergesi.” dedi.

Olay meydana gelir gelmez hemen bir kriz masası oluşturduklarını ifade eden Vali Memiş, “Biz akşam hemen bir kriz masası oluşturduk ve vatandaşlarımızı güvenli bir şekilde tahliye ettik. 60 konuttan, 223 vatandaşımızın bir kısmını otellere bir kısmını akrabalarının yanına tahliye ettik. AFAD’dan bu vatandaşlarımızın her türlü barınma ve iaşe giderlerini de karşılayacağız. Her ne kadar afet kapsamında olmasa da devlet bu tür durumlarda vatandaşına her zamankinden daha fazla sahip çıkmalı. Biz onun için burada yaşayan vatandaşlarımıza her türlü kolaylığı sağlayacağız. Her türlü iaşelerini karşılayacağız.” diye konuştu.

KONU CUMHURİYET

 BAŞSAVCILIĞINA İLETİLDİ

İşin hukuki boyutunun olduğuna ve olayın Cumhuriyet Başsavcılığına iletildiğine dikkat çeken Vali Memiş, “Sorumluluk altında olan kişilerle ilgili de gerekli işlemler yapılacak. İster belediye yetkilileri açısından olsun, ister kooperatif yetkilileri, ister müttehit firma ile ilgili. Bu hukukun karar vereceği bir hadise. Sevindirici olan herhangi bir can kaybının yaşanmaması. Maddi kayıpları karşılarız biz bir şekilde. Devlet olarak her türlü kolaylığı sağlarız.” ifadelerini kullandı. Risk altında olan bölgenin istinat duvarlarını belki de tamamen ortadan kaldırılarak mevzuata, tekniğe uygun bir şekilde yeniden yapılması yolunda çalışma yapmayı planladıklarını ifade eden Vali Memiş, ayrıca Belediye’nin belediye sınırları içerisinde riskli alanlarla ilgili yeniden özel bir çalışma yapacağını belirterek “Bazen bir tecrübe bir nasihatten iyidir derler. Bu da bundan sonraki imar düzenlemeleri ve yapılaşma için çok önemli.” dedi.

DEVLET AFET SIRASINDA

 CİMRİ DAVRANMAZ

Şu anda hasarlı daire sayısının 4 olarak gözüktüğünü ancak tespit çalışmasına yeni başlanıldığını kaydeden Vali Memiş, “Eğer hasarlı olduğu değerlendirilen bir yer varsa onu da tespit ederiz. Bu konuda biz vatandaşımızı yalnız bırakmayız. Vatandaş yalnız bırakılmaz. Devlet afet sırasında cimri davranmaz. Devlet afette bonkör davranır. Devlet ihalesinde, kamu harcamalarında her türlü harcamada cimri davranır ama afette cimri davranmaz. Onun için vatandaşlarımız müsterih olsun. Amacımız vatandaşların bir an evvel evlerine dönmelerini sağlamak. Bunun için çok çabuk hareket edeceğiz. Ancak risk devam ediyor. Burada bir çalışma da yapılması gerekiyor. Biz vatandaşları mağdur etmeyiz. 1-2 ay diyorum ama umarım daha kısa sürede konutlarına geçmelerini temin ederiz.” şeklinde konuştu.Kaynak:www.gunebakis.com.tr


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster