Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Çotanak Arena Çok Güzel Olacak


Açıklama: TOKİ tarafından Giresun'un Aksu mevkiinde inşaatına başlanan spor kompleksi 22 bin 28 kapasiteli stadın yanı sıra diğer yapılarıyla da bir sosyal yaşam merkezi olacak.
Kategori: Spor
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2016
Geçerli Tarih: 16 Aralık 2018, 17:45
Site: Görele Ekspres - Giresun - Görele Ulusal Haberleri
URL: http://www.goreleekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=10350


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaklaşık bir ay önce Aksu mevkiinde temeli atılan spor kompleksinde, Çotanak Arena Stadı'nın yanı sıra olimpik yüzme havuzu, spor salonu, antrenman sahası, otopark alanı ve 40 adet mağaza yer alacak.

Spor kompleksindeki en önemli yapı olarak kamuoyunda heyecan oluşturan 22 bin 28 seyirci kapasiteli Çotanak Arena Stadı ön plana çıkıyor. TFF 1. Lig ekiplerinden Giresunspor'un maçlarını oynayacağı stadyumun inşaatının 1,5 yılda tamamlanması planlanıyor.

Stadyumda 84 protokol, bin 413 VIP ve loca, 75 engelli seyirci, 76 basın, 20 bin 380 standart seyirci olmak üzere toplam 22 bin 28 koltuk yer alırken, bir protokol, 48 standart olmak üzere bünyesinde tuvalet ve mutfak bulunduran 49 da seyirci locası bulunuyor.

İçerisinde bin seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu, 284 kapalı, 505 açık olmak üzere 789 araçlık otopark da yer alacak projenin toplam bedeli ise yaklaşık 153 milyon lira.

TOKİ konutları, Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi yapılarla kentin yeni cazibe merkezi olması beklenen bölgedeki spor kompleksi, mağazaları ve sosyal alanlarıyla da vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verebilecek.

"Bir yaşam merkezi olarak planlandı"

Giresun Valisi Hasan Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin son yıllarda her alanda büyük atılım yaptığını, sporun da bu alanlardan biri olduğunu söyledi.

Karahan, inşaat süresinin 650 gün olduğunu ancak temel atma töreninde yüklenici firmadan 1,5 yılda bitirme sözü aldıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bir buçuk yıl içinde tahminen teslim alacağız. Modern bir tesis, insanların sırf maç izleyeceği değil, 24 saat boyunca zamanlarını geçirebilecekleri bir yaşam merkezi olarak planlandı. O bölge de zaten hareketlendi, TOKİ konutlarının yapılmasıyla yeni bir mahalle hayatını olacak. Dükkanlarıyla kapalı spor salonuyla yüzme havuzuyla ilimize ciddi bir spor kompleksi kazandırıyoruz."

Stadın adını aldığı çotanak figürüne değinen Karahan, "Çotanak, fındığın bir hali. Giresun'da ve bölgemizde kabuklarının ayrılmasından önce dörtlü veya beşli şekilde bir arada olan fındığa verilen ad olan çotanak bölgemizle eşdeğer olmuş. Fındığın baş şehrine de bu yakışır diye düşünüldü zannediyorum." ifadelerini kullandı.www.karadenizmanset.com


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster