Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bektaşoğlu: “Yaylalarda Yıkım Olmasın”
03 Mayıs 2016, 12:39

Bektaşoğlu: “Yaylalarda Yıkım Olmasın”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, yaylada obalarda yaşayan yurttaşlarımızın evleriyle ilgili alınan kararların gözden geçirilmesini ve bu konuda Bakanlıkların il yöneticileriyle ortak çalışma yapmasını istedi.

TBMM’de bir konuşma yapan Bektaşoğlu, şunları söyledi:

“Giresun’un kırsalda yaşayan nüfusunun büyük bölümü geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Özellikle bu aylarda hayvanlarıyla birlikte yaylalara göç eden halkımız, Eylül ayına kadar atalarından dedelerinden kalma obalarda, meralarda, yaylaklarda yaylacılık geleneğini sürdürüyor.

Ancak Karadeniz’de, özellikle de Giresun’da çok ciddi yayla sorunları yaşanıyor. İl yöneticileri 2-B, mera ve diğer yasa ve yönetmelikleri dayanarak halkımızın evlerini başına yıkıyor. Hatta mahkeme süreçleri devam eden yaylalarda bile kafalarına göre aldıkları kararı uyguluyorlar.

Hükümet bir taraftan yaylaları birbirine bağlama adı altında ormanları yok ederek ‘Yeşil Yol’ yapıyor, yandaşlarına ocak açtırıp siyanürle altın ayrıştırılmasına izin veriyor, çarpık yapılaşmaya göz yumuyor, her yeri ranta açıyor, önüne gelene HES ruhsatı vererek çevre, doğa katliamına destek oluyor, geleceğimizi karartıyor. Bir taraftan da çevreci kesilip yaylalarda yaşamını, geçimini yaylacılığa bağlamış halkımız tek odalı evleriyle uğraşıyor.

Çevre Orman, Tarım ve diğer ilgili Bakanları bu konuda uyarıyor ve halkımızı mağdur etmeyecek kararlar almaya, iyi niyetli çalışma, tespit ve araştırma yapmaya davet ediyorum. Devlet olmanın gereği de budur.”

Bülent Bektaşoğlu, 2-B ve vatandaşların diğer sorunlarıyla ilgili kapsamlı bir çalışma yaparak konuyu tekrar TBMM gündemine taşıyacağını söyledi.www.kerasushaber.net

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 834 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

Tirebolu MHP Teşkilatından 15 üye ihraç edildi!

Tirebolu MHP Teşkilatından 15 üye ihraç edildi! MHP Tirebolu İlçe Başkanı Memiş, kararın İl Başkanlığına gönderildiğini belirterek, partiden yeni ihraçların da ola...

“AKP hükümeti fındık üreticisini sadece oy deposu olarak görmekte”

“AKP hükümeti fındık üreticisini sadece oy deposu olarak görmekte” CHP Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, AKP hükümeti fındık üreticisini sadece oy deposu olarak görmekte, seçimden seç...

Yusuf Kutlu Başbakan'ı Ziyaret Etti

Yusuf Kutlu Başbakan'ı Ziyaret Etti Göreleli hemşehrimiz Yusuf Kutlu Başbakan'ı ziyaret etti.

Bektaşoğlu: Giresun Adli Tıp’a Uygun Bir İl…

Bektaşoğlu: Giresun Adli Tıp’a Uygun Bir İl… CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, ‘Giresun’a Adli Tıp’ isteğini TBMM’de yaptığı konuşmada tekrarladı.

Son referandum anketlerine göre durum nasıl? Evet mi hayır mı?

Son referandum anketlerine göre durum nasıl? Evet mi hayır mı? Referandum yaklaştıkça sonuçların nasıl çıkacağı merak ediliyor. En son anket sounçları neler? Referandumda anketle...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »