Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bektaşoğlu: “Bakan Çelik; Fındık Fiyatına Müdahale Etmiyor, Kaçak Güreşiyor”
21 Nisan 2016, 16:43

Bektaşoğlu: “Bakan Çelik; Fındık Fiyatına Müdahale Etmiyor, Kaçak Güreşiyor”

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu: “Üretici fiyat düşüşü nedeniyle mağdur, müdahale edecek misiniz?” diye sordu.

Bakan Çelik, 2015’in Alan Bazlı Doğrudan Gelir Desteği (ABDGD) ödemeleri hakkında bilgi verdi. Bakan Çelik’e tepki gösteren Bektaşoğlu; “Kaçak güreşiyor, ayrı telden çalıyor. Yabancı sektörün fındığı ucuzlatmasına sessiz kaldılar. Hani TMO’yu devreye sokacaklardı” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, fındıkta yaşanan fiyat düşüklüğünün peşini bırakmıyor ve her fırsatta üreticinin mağduriyetini gündeme getirmeye devam ediyor. TBMM Başkanlığı’na önerge vererek ‘piyasa aktörlerinin yaptığı manipülasyonla fiyatların 15 TL’den bugünkü seviyelere düşürüldüğünü öne süren ve devletin müdahale etmesini isteyen Bektaşoğlu’na, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’ten yanıt geldi.

Ama Bakan Çelik, CHP Giresun Milletvekili Bektaşoğlu’nun sorularına yanıt vermek yerine; geciken doğrudan gelir desteği ile ilgili bilgi vermekle yetindi.

BEKTAŞOĞLU BAŞKA BİR ŞEY SORDU, BAKAN FAKLI BİR ŞEY DEDİ

Bakan Faruk Çelik, Milletvekili Bektaşoğlu’na yazılı olarak gönderdiği metinde; “16 İl ve 123 İlçe’de ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan fındık üretici belgesine sahip üreticilere 2015 yılı ürünü için 170 TL/dekar alan bazlı gelir desteği verilecektir. Destek ödemesinin 2016 yılı Haziran ayında yapılması planlanmaktadır.

Yapılan bu destekler ve uygulanan politikaların üreticilerimize ve piyasalara önemli katkıları olmuş olup, Bakanlığımızca fındık sektörü yakından takip edilmektedir” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu soru önergesinde, şu konuları gündeme getirmişti: “Durumun aciliyeti ve hassasiyeti nedeniyle üreticimizin ve ülkemizin daha fazla zarara uğramaması için ne tür bir politika izleyeceğinizi daha net biçimde açıklayacak mısınız?

Halen üreticinin elinde ‘fiyat yükselir’ diye beklettiği 300 bin ton fındığın olduğu düşünülürse ve pazara fındık akışı sürerken fiyat düşüşünün önüne geçmek içi piyasaları üretici lehine düzenlemek adına ne tür bir müdahale yapacaksınız?  ‘Alım yapacak’ dediğiniz TMO’yu ne zaman devreye sokacaksınız? Ne kadar bir kaynakla, ne kadar fındık alacaksınız?”

Bakan Çelik, Bektaşoğlu’nun; “Yabancı fındık firmalarına Türkiye’ye yatırım yapmaları karşılığında fındık piyasasına müdahale etmeyeceğinize, dair bir taahhütte bulundunuz mu?” şeklindeki iddiasına ve diğer sorusunu da yanıt vermekten kaçındı.

“BAKAN, YABANCI FİRMALARIN ADAMI GİBİ DAVRANIYOR”

Bakan Faruk Çelik’in kendisine verdiği yanıtı; “Kaçak güreşiyor” ve “Ayrı telden çalıyor” sözleriyle değerlendiren Bektaşoğlu; “Alan Bazlı Doğrudan Gelir Desteği üreticinin hakkı olan bir şey. Tabi ödeyecekler. Ama üreticinin elindeki fındık ne olacak? Fındık 15 Lira’yla sezona başladı, 8 TL sınırına indi. Yeni sezon daha da kötü geçecek. Bakan, fındıkla ilgili ne yapacağını anlatsın” dedi.

Bakan Çelik’e tepki gösteren Bektaşoğlu; “Bakan ayrı telden çalıyor. Ben O’na, üreticinin elindeki fındığı manipülasyon yaparak ucuzlatıyorlar, piyasayla oynuyorlar, ülke ve üretici kaybediyor. Devlet olarak müdahale edilmeli diyorum, o destek ödemelerini anlatıyor. TMO’ya fındık aldırıp üreticiyi ezdirmeyeceğiz lafını ne çabuk unuttu. İsteseler fındık fiyatına müdahale edebilirlerdi. Ama yabancı sektörün adamı gibi davranıyorlar. Türkiye’ye konuşlanmış yabancı alıcılara ucuz fındık sağlamak için var güçleriyle uğraşıyorlar. Önergemde belirttiğim gibi bu firmalara taahhütte bulundular. Bu Bakan ve bu İktidar olduğu sürece üreticinin yüzünün gülmesi mümkün değil” dedi.www.kerasushaber.net

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 1177 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

EYNESİL CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

EYNESİL CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU EYNESİLCHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

Aksu, resmen aday

Aksu, resmen aday CHP Parti Meclisi Mart 2019'daki yerel seçimlerde Kreim Aksu'yu aday gösterdi.

NURETTİN CANİKLİ GİRESUN’DA İŞSİZLİK YOK

NURETTİN CANİKLİ GİRESUN’DA İŞSİZLİK YOK Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu (Giresun Federasyonu) 25–28 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı ...

CHP'den Erdoğan'a fındık tepkisi: Dalga mı geçiyorsunuz?

CHP'den Erdoğan'a fındık tepkisi: Dalga mı geçiyorsunuz? AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fındık alım fiyatını 14 TL olarak açıklamasına CHP'den sert e...

GİRESUN’UN GELECEĞİ SATILIK MI?

GİRESUN’UN GELECEĞİ SATILIK MI? Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker yazılı basın açıklaması ile AKP hükümeti tüm...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »