Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En Ünlü Kemençe Ustaları
25 Aralık 2014, 09:34

En Ünlü Kemençe Ustaları

Gelmiş geçmiş en ünlü kemençe ustaları. Karadenizdeki kemençe sanatının bu zamanlara kadar gelmesinde öncülük etmiş birçok emektar sanatçı bulunuyor. Bu sanatçılardan derlediğimiz kemençe üstadlarından örnekler sunuyoruz.

Halil Kodalak: 1878 yılında, Görele nin Karadere köyünde doğmuştur.
Lakabı Karaman olup kemençeyi Kandahor köyünden Kuyucuoğlu ile Tuzcuoğlundan öğrenmiş, Piçoğlu ve Durkaya nın ustasıdır.
Rize li Sadık (Aynacı): 1888 yılında, Rize nin Yeniköy mahallesinde doğmuştur. 1946 yılında Istanbul da vefat etmiş olup, plak kayıtları mevcuttur.
Fehmi Alan: 1900 yılında Maçka nın Ipsela (Ocaklı) köyünde doğmış, 1958 yılında vefat etmiştir.
Biçoğlu Osman (Gökçe): 1901 yılında Görele nin Daylı köyünde doğmuş, 1946 yılında Istanbul a yaptığı bir gemi yolculuğunda vefat etmiştir. Lakabı, ustası Halil Kodalak ın bir kızgınlık anında sarfettiği "Ula piçoğlu piç" sözünden kalmıştır. Görele tarzı kemençe stilinin ardıllarını etkilemesinin yanısıra tüm zamanların en sevilen kemençecilerinden biri olmuştur.
Salanoy lu Mehmet (Yavuz): 1908 yılında, Maçka nın Salanoy mezeresinde doğmuş, 1974 de Istanbul Zeytinburnu nda vefat etmiştir.
Hüseyin Dilaver: 1910 yılında Sürmenenin Aso köyünde doğdu. Kemençe çalmayı aynı köyde bulunan yaşlı bir Rumdan öğrendi. 1937-1941 yılları arasında Trabzon da fırıncılık ve Karbük Demirçelik iş-letmesinde memur olarak çalıştıktan sonra önce Adapazarı sonra Istanbul a yerleşti. 1964 yılında vefat eden Hüseyin Dilaver kemençe tekniği, geniş repertuarı ve özellikle denizci Türküleriyle ardılları üzerinde en çok iz bırakan sanatçıdır.
Durkaya Kemal (Ipşir): 1911 yılında Görele nin Ardıç köyünde doğmuş ve 1988 yılında vefat etmiştir.
Hasan Tunç: 1913 yılında Maçka nın Mağura köyünde doğmuştur. Yedi çocuklu bir ailenin en büyük oğlu olan Tunç 9 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sağ gözünü kaybetmiştir. Asıl mesleği yorgancılık olma-sına karşın Istanbul radyosunda uzun süre program yapmış, 1986 yılında Istanbul da vefat etmiştir.
Osman Genç: 1915 yılında Maçkanın Soldoy köyünde doğmuştur.
Hasan Duman: 1920 yılında Ordu merkez Uzunmusa köyünde doğmuştur.
Hasan Sözeri: 1921 yılında Rize nin Portakallık semtinde doğmuş, Ankara Rad-yosu nda "Karadenizden Sesler" programı yapmış, 1970 yılında Ankara da vefat etmiştir.
Ferhat Özyakupoğlu: 1921 yılında, Maçka nın Meksila köyünde doğdu. Kahvecilik yapan ve bir süre Ankara Radyosu nda çalıştıktan sonra 1974 yılında vefat etmiştir. Lazutlar salkım saçak adlı türküsüyle tanın-mıştır.
Bahattin Çamurali: 1928 yılında Sürmene nin Cida köyünde doğmuştur. 1991 yılında Istanbul da vefat eden Çamurali, gerek derlediği ve bestelediği türküler gerekse kemençe tekniği açısından tüm zamanların en iyi kemençecilerindendir.
Ali Rıza Temelli: 1930 yılında Sürmene nin Gölansa mahallesinde doğmuştur.
Koryanalı Hüseyin (Köse): 1938 yılında Akçaabat ın Koryana köyünde doğmuş, 1996 yılında vefat etmiştir.
Fahrettin Dilaver: 1931 yılında Sürmene nin Aso köyünde doğmuş olup, Hüseyin Dilaver in oğludur. Hayatının bir bölümünü Almanya da geçiren ünlü kemençeci 2004 yılında vefat etmiştir.
Sami Mataracı: 1931 yılında Maçka nın Mataracı köyünde doğdu, asıl mesleği yorgancılıktır.
Ahmet Yanık: Şalpazarı nın Yanık köyünde 1935 yılında doğmuş, 1996 yılında vefat etmiştir.
Sinan Kaya: 1937 yılında Maçka nın Mağura köyünde doğmuş, 1957-60 yılları arasında Istanbul Radyosu nda kemençe programları yapmıştır.
Katip Şadi: 1938 yılında Görele nin Derekuşçulu köyünde doğmuştur. Görele stilinin yaşıyan tek büyük üstadıdır.
Mehmet Sırrı Öztürk: 1938 yılında, Görele nin Kemikli mahallesinde doğmuş olup, Piçoğlu nun talebesidir.
Saffet Genç: 1941 yılında Maçka nın Soldoy köyünde doğmuştur.
Şevket Köroğlu: 1947 yılında Akçaabat ın Sıdıksa köyünde doğmuştur.
Hacı Kahvecioğlu: 1952 yılında Akçaabat Eriklide doğmuştur.
Ali Çinkaya: 1953 yılında Şalpazarı nın Doğancı köyünde doğmuş, 1994 yı-lında vefat etmiştir.
Yusuf Cemal Keskin: 1954 yılında, Dernekpazarı Zezonaza köyünde doğmuştur. Gençliğinde Görele tarzından ardından Çamurali nin stilinden etkilenmiş zamanla sürat ve ritm açısından benzersiz kendi stilini bulmuştur. Çok sayıda kaset dolduran Keskin, gerek derlediği ve bestelediği türküler açısından gerekse bir dönem 4 telli kemençe kullanması gibi deneysel olandan kaçınmamış bir müzisyen olup, Trabzon tarzı kemençenin yaşayan üstadlardan birisidir.
Hayri Yaşar Karagülle: 1954 yılında Akçaabatta doğmuştur.
Sait Uçar: 1957 yılında Tonya Ağasar da doğmuştur.
Dursun Dereli: 1960 yılında Of ta doğmuştur.
Hüseyin Bıçak: 1965 yılında, Giresun un Dereli kazasının Çalca köyünde doğmuştur:Sisdagi.com

Haberi Ekleyen:

Bu haber 1963 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Magazin

Şahan Gökbakar’dan Recep İvedik çıkışı

Şahan Gökbakar’dan Recep İvedik çıkışı Komedyen Şahan Gökbakar, hakları verilmediği gerekçesiyle film yapımcılarının salon işletmecilerini boykot ederek...

Amerikalı Türk Kadınlardan Mother's Day

Amerikalı Türk Kadınlardan Mother's Day Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletine bağlı Long Island kentinde Amerikalı Türk Kadınlar Anneler...

Atilla Özdemiroğlu vefat etti

Atilla Özdemiroğlu vefat etti Ünlü besteci Atilla Özdemiroğlu hayatını kaybetti.

Biz ip atlar skeç yazardık

Biz ip atlar skeç yazardık Başarılı oyuncu Didem Özkavukçu, kariyerine nasıl başladığını anlatırken, “Biz sokakta ip atladığımız zamanlarda, k...

Ayşen Gruda Giresun’a hayran kaldı

Ayşen Gruda Giresun’a hayran kaldı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın EDES programı kapsamında Giresun’a gelen Türk sinemasının yıldızlarından A...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »