Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Capital Dergisi İlimize Geniş Yer Ayırdı
25 Aralık 2008, 02:00

Capital Dergisi İlimize Geniş Yer Ayırdı

Capital Dergisi Aralık 2008 sayısında, ''Ortak Hedef İçin El Ele'' başlığı altında, Ordu-Giresun işbirliğine geniş yer verdi. Dergide, her iki İlin Valileri ile yapılan söyleşi ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan sanayi kuruluşlarının çalışmaları da yer aldı.

İlimizde GİRSAN Silah Sanayi tarafından üretilen, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Teşkilatlarının büyük ilgi gösterdiği dünya markası haline gelen Yavuz 16 tabancalarının, ORSAN Tekstil Konfeksiyon San. ve Paz. A.Ş.’nin ve Gülenler Orman Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin çalışmalarının ticaret hayatına kazandırdıklarının da anlatıldığı dergiye röportaj verenler arasındaki Ordu Valisi Ali Kaban da, bölge insanının tek geçim kaynağı niteliğindeki fındıkta yaşanan sorunun çözüleceğini, üretimi her geçen gün artan kivi’nin de ek gelir sağlayacağını söylüyor.

Or-Gi Havaalanı projesi, Ordu’nun turizm potansiyeli, Ordu’daki tarım sanayisi gibi çeşitli konularda da görüş belirten Ordu Valisi Ali Kaban, Giresun-Ordu işbirliğindeki tek düşüncelerinin Trabzon ve Samsun gibi iki büyük şehrin arasına sıkışmışlıktan kurtulmak, her alanda gelişmek olduğunu da ifade ediyor.

Giresun ve Ordu’da bulunan sanayi kuruluşlarıyla ilgili görüşlerin de yansıtıldığı dergide, Karadeniz’in gelişmekte olan iki İli Ordu ve Giresun’un farklı projelerle bölgede daha fazla söz sahibi olacağı anlatılıyor.

Capital Dergisi’ne önemli açıklamalarda bulunan Valimiz Mustafa Taşkesen de, önümüzdeki dönemde Ordu ve Giresun’un birçok konuda işbirliği yaparak makus talihlerini yeneceklerini belirtiyor.

Karadeniz'de Trabzon ve Samsun gibi gelişmiş komşula­rının arasında sıkışıp kalan Ordu ve Giresun illerinin, bir tür kader arkadaşlığı yaparak kalkınmanın yollarını arayacağını dile getiren Valimiz Mustafa Taşkesen, “Yıllar önce hazırlanan Or-Gi Projesi ile yola çıkılmıştı. Şimdi ise tanışıklığımız siyasal bilgiler fakültesine dayanan, ardından mülkiye müfettişi olarak birlikte görev yaptığımız, vali olarak birlikte atandığımız Ordu Valisi Sayın Ali Kaban’la, Türkiye'de daha önce benzeri görülmeyen bir işbirliği başlattık” diyor.

İki ilin arasındaki tek rekabet konusunun Kuzey-Güney hattında Anadolu'ya açılacak kapı olduğunu belirten Mustafa Taşkesen, "Şu anki rekabetimiz sadece Anadolu'ya açılacak kapının hangi ilden geçece­ği konusunda yaşanıyor. Bizde liman var, yol Ordu'dan geçse bile ikisi bir bütünlük oluşturur" diye konuşuyor.

Valimiz Mustafa Taşkesen’in, Or-Gi projesi başta olmak üzere, tüm konularda yaptıkları ve yapacakları çalışmalar ise dergiye şöyle yansıdı:

İLLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJELER

Or-Gi projesi havaalanı ile başladı ama biz biraz daha bu çerçeve­nin içini doldurmaya çalışıyoruz. Bugün Or-Gi çerçevesinin içine fındık konusundaki gelişmeler de kivideki satış pazarlama sorunu da giriyor. İki ilin üretim güçlerini birleştirdiğimiz zaman pazar imkânımız da artacaktır. İki ilin sorunları ve potansiyeli aşağı yukarı birbirine benzer. Bu iki ilin ortak hareket etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Ama hep re­kabet olmuş, özellikle sporda hep hasım gibi olmuşlar. Aslında bu iki il hasım değil, hısım olabilir.

Yaklaşık 100 milyon dolara mal olacağı belirtilen Or-Gi Havaalanı açılırsa malların başka pazarlara daha çabuk ulaşması açısından büyük bir avantaj sağlanacak. Hatta bu sayede uluslararası fındık borsasının bulunduğu Almanya'ya direkt olarak ihracat yapılabilecek. Havaalanı­nın yapım maliyetini karşılamak için ise iki yol var. Ya iki vilayet bir araya gelip yapacak, ya da Ulaştırma Bakanlığı bu konuya el atacak. Eğer Ulaştırma Bakanlığı yaparsa daha çabuk bitirme şansları var. Biz projeyi üstlenirsek kendi bütçemizden ağır ağır yapmak durumunda ka­lacağız. Bir başka yol olarak da yap-işlet-devret modeli uygulanabilir ta­bi. Böylece devletin cebinden para harcamadan, özel sektör eliyle proje daha çabuk gerçekleşmiş olur.

HAVAALANI PROJESİ NETLİK KAZANACAK

Havaalanı konusunda sona yaklaştığımızı düşünüyoruz. En geç 200'9’un başında bu konunun nasıl çözüldüğünün müjdesini vatandaşla­rımıza verebileceğiz. Bir başka önemli konu da bu havaalanıyla Anado­lu'nun derinliklerinden, GAP bölgesinde üretilen ürünlerin, Kuzey ülke­lerine sevk edilmesi imkânı olacak. Kuzey-Güney hattında Anadolu'ya açılacak kapı, Giresun Limanı ile birleşince, projenin en önemli ayakla­rından biri tamamlanmış olacak. Şu anda liman yüzde 30 kapasiteyle ça­lışıyor. Fındık ihracatının bir kısmı buradan yapılıyor. Kömür, biraz da tomruk ve buğdayın geldiği bir liman burası. Bu yol güzergahı belirlen­dikten sonra limanın önemi artacak. Türkiye'yi her açıdan parlak bir ge­lecek bekliyor. Biz de bu gelecekte yerimizi almaya çalışıyoruz.

ANADOLU'YA AÇILAN KAPI

Doğu-batı yönünde son yıllarda büyük bir gelişme sağlandı. Duble yollar, Karadeniz Otoyolu ulaşımı kolaylaştırdı. Şimdi sıkıntı, kuzey ve güneyi sağlıklı bir şekilde, daha kestirmeden buluşturabilmek. Anado­lu'nun içlerinde üretilen malları, Karadeniz sahillerine ve buradan da li­man veya hava yoluyla kuzey ülkelerine ulaştırmak.

Giresun'dan Anadolu'ya açılan 3 kapımız var aslında. Ama Kara­deniz sıradağları bize kolay geçit vermiyor. Dağlar sıfırdan yükseliyor, 3 binli rakımlara ulaşıyor ve tekrar aşağıya doğru iniyor. Bizim eskiden, Osmanlı zamanlarında yapılmış Şebinkarahisar üzerinden Sivas'a ula­şan bir yolumuz var, ama çok zor bir yol. Diğer alternatif yollan araştı­rıp en doğru kararı vermeye çalışıyoruz. Böyle bir yarış öteden beri var. Her vilayet, hatta Doğu Karadeniz'deki her ilçe, Anadolu'ya bir yarma hareketiyle açılmayı planlıyor. Tabii bu önemli çünkü yol geçen yerden medeniyet geçiyor.

İç sularında 58 adet alabalık işletmesi bulunuyor. Yılda yaklaşık 350 ton alabalık üretimi gerçekleştiriliyor. Deniz kıyısında olan ilde başta hamsi, istavrit ve palamut olmak üzere yılda yaklaşık 44 bin ton balık elde ediliyor.

Ekonomisini tarım ve hayvancılıkla ayakta tutan Giresun, şu sıra­lar yatırımlar anlamında da olumlu gelişmeler yaşıyor. Bu olumlu ge­lişmelerin nedeni ise 5084 Sayılı Yatırımın ve İstihdamın Teşvikine Yönelik Kanun'un yürürlüğe girmesi. Giresun Valisi Mustafa Taşkc-sen, teşvikle birlikte ilde yatırım çalışmalarının hızlandığını söylüyor. Taşkesen, "Bu kapsamda 215 kişinin istihdam edildiği Orsan Tekstil, 300 kişinin istihdam edildiği Akın Çorap üretime geçti. Ayrıca Espiye İlçesinde OPET'e ait 41 kişinin istihdam edildiği akaryakıt dağıtım tesisleri faaliyetlerini sür­dürüyor" diye konuşu­yor.

Giresun'da ekono­miyi hareketlendirecek bir diğer gelişme de ikin­ci organize sanayi bölge­sinin tamamlanacak ol­ması. Altyapısı yüzde 98 oranında tamamlanmış olan OSB'de geçici kabul çalışmaları yapılıyor. Bölgede 10 tesisin faali­yete geçtiğini belirten

TURİSTİK YERLERİN TESPİTİ ÖNEMLİ

Or-Gi projemizin içinde turizm de var. Ordu ve Gire­sun arasındaki güzellikleri turizme kazandırmak istiyoruz. Bu konuda iki il birlikte hareket edebilir. Turistik yerler tespit edildikten sonra, tur şirketleri buraya turist taşıyabilir. Örneğin turistler İstan­bul'dan uçağa binip bir saatte Trabzon'a geli­yor, Uzungöl, Ayder ve Sümena'yı gezdikten sonra gidiyorlar. Buralara uğramıyorlar. Bu ne­denle de havaalanı şart.

YATIRIMCI GÜNÜBİRLİK GELMEK İSTİYOR

Havaalanının avantajları saymakla bitmiyor. Di­ğer yandan yatırımcı günübirlik gelip gitmek is­tiyor, tüccar malını çabucak nakletmek istiyor. Örneğin üniversitelerin gelişmesi için hocaların buraya günübirlik gelip ders vermesi de büyük avantaj sağlar. Havaalanına karşı çıkanlar, "Efendim bir tarafta Giresun - Trabzon bir saat­lik mesafede. Samsun Çarşamba Havaalanı da Ordu'ya bir saat, Ne gerek var" diyor.

HAVAALANI ŞART

Ama bu doğru değil. Ben bile acil durumlarda geçiş üstünlüğümü kulla­narak 1 saat 15 dakikada ulaşabiliyorum yakın şehirlere. Vatandaş en az iki saatte gidiyor. Bir saat de erken gideceksiniz, etti 3 saat. Örneğin bir üniversite hocası günübirlik ders vermek için gelmeye kalksa gidiş-dönüş 6 saati bulacak. Ayrıca her taraf yerleşim yeri olduğu için hız sı­nırlaması var, radarlar görevlerini yapıyor. O yüzden de havaalanı şart.

FINDIK STRESİ ÇÖZÜLECEK EKONOMİ AYAĞA KALKACAK

Fındık konusunda; ortak hareket etmemiz, tarımı ve ekonomisi tamamen fındığa bağlı olan Ordu ve Giresun'da, her yıl büyük bir stres altında kalan vatandaşlarımız, idaricilerimiz ve -siyasetçilerimizin de sorunlarını çözecek, ekonomiyi ayağa kaldıracaktır. Fındık konusundaki temel'sorun birliklerin işlememesi, hükümetlerin sık sık müdahale etmek zorunda kalması olarak özetlenebilir. Tabii fındıktaki üretim fazlası da sorun yaratıyor.

ÜRETİMİNİN YÜZDE 80'İ TÜRKİYE'DE

En sonunda fındık alımı TMO'ya verildi, bakalım nasıl olacak, göreceğiz. Dünya fındık üretiminin yüzde 80'i Türkiye'de gerçekleşiyor. Devletin bu konuda alabileceği çeşitli tedbirler var. Biz bu konudaki önerilerimizi Or-Gi konsepti çerçevesinde bir rapor haline getirerek Ankara'ya sunduk. Sanırım gelecek yıl bu çalışmaların meyvesini alacağız.

FINDIK YERİNE KİVİ

Fındık yetişmeyen düz alanlar kivi, üretimi için çok müsait. Kivi pek bilinmeyen bir ürün ama şunu bilmekte yarar var: Türkiye'nin kivi tüketiminin sadece 5te 1'i yurtiçinde üretiliyor. Kalan kısmını ise Yunanistan, İtalya ve Şili'den ithal ediyoruz. Dolayısıyla bu konuda üretim biraz daha artırılabilir. Giresun ve Ordu'da paneller düzenleyerek üreticileri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Kivinin; fındıktan daha kârlı olduğunu söylüyorlar. Yalnız buradaki sıkıntı, hassas bir meyve olan kivinin fındık kadar saklanamaması, Bu nedenle soğuk hava deposu lazım, o da biraz maliyetli bir konu.

GİRESUN EKONOMİSİNİN CANLANMASI İÇİN TURİZM YATIRIMLARI ARTMALI

Giresun geleceğe turizm değerlerini öne çıkararak hazırlanıyor, ilin gerçek anlamda atılım yapabilmesi, özellikle yayla ve deniz turizmini ön plana çıkaracak yatırımlara yönelmesi ile mümkün.

FINDIK VE ÇAY ÜRETİMİ GELİŞTİRİLMELİ

Giresun'un gelişmesini sağlayacak diğer unsurlar arasında ise fındık ve çay üretiminin geliştirilmesi, deniz ve tatlı su mahsullerinin değerlendirilmesi ilk sıralarda geliyor.

LİMAN HAREKETLENDİRİLMELİ

Bunun yanı sıra hayvansal ürünlerin işleneceği tesisler artırılmalı. Organik tarım alanları, zengin su ve maden kaynakları değerlendirilmeli. Giresun Limanı'nın hareketlendirilmesi, organize sanayi bölgesinin yatırımcılara tahsisinin tamamlanması gerekiyor.

ENERJİ ALANLARI DEĞERLENDİRİLMELİ

İlde hidroelektrik enerji üretim kapasitesi de yüksek. Bu göz önünde bulundurularak hidroelektrik santrali yapabilecek yerler en kısa zamanda değerlendirmeye alınmalı.

KAPANAN İŞLETMELER GERİ KAZANDIRILMALI

Ayrıca sanayi sektöründe çeşitli sebeplerle kapanan işletmelerin, üretim yapabilecek şekilde tekrar ekonomiye kazandırılması ilin gerçek potansiyelini kazanması açısından en önemli faktör.


Kaynak: www.giresun.gov.tr

Haberi Ekleyen:

Bu haber 1454 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Magazin

Şahan Gökbakar’dan Recep İvedik çıkışı

Şahan Gökbakar’dan Recep İvedik çıkışı Komedyen Şahan Gökbakar, hakları verilmediği gerekçesiyle film yapımcılarının salon işletmecilerini boykot ederek...

Amerikalı Türk Kadınlardan Mother's Day

Amerikalı Türk Kadınlardan Mother's Day Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletine bağlı Long Island kentinde Amerikalı Türk Kadınlar Anneler...

Atilla Özdemiroğlu vefat etti

Atilla Özdemiroğlu vefat etti Ünlü besteci Atilla Özdemiroğlu hayatını kaybetti.

Biz ip atlar skeç yazardık

Biz ip atlar skeç yazardık Başarılı oyuncu Didem Özkavukçu, kariyerine nasıl başladığını anlatırken, “Biz sokakta ip atladığımız zamanlarda, k...

Ayşen Gruda Giresun’a hayran kaldı

Ayşen Gruda Giresun’a hayran kaldı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın EDES programı kapsamında Giresun’a gelen Türk sinemasının yıldızlarından A...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »