Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MAVİ ÇİÇEKLER KAR ALTINDA KALDI
18 Nisan 2019, 21:27

MAVİ ÇİÇEKLER KAR ALTINDA KALDI

Kadıralak Yaylası’nda, her yıl nisan ayında açan, "Uluslararası Bern Sözleşmesi" gereği korunan, ince, uzun yapraklı "mavi yıldız" çiçeğinin yetiştiği ve yörede "Mor Yayla" olarak bilinen Kadıralak Yaylası, yağan karla beyaz örtüyle kaplandı.


Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta bulunan, yaklaşık bin 300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte mavi yıldız çiçeklerinin açmasıyla önceki hafta beyaz örtüyle kaplandı.

Her yıl nisan ayında açan, "Uluslararası Bern Sözleşmesi" gereği korunan, ince, uzun yapraklı "mavi yıldız" çiçeğinin yetiştirildiği yayla, bu yıl da mor renklere büründü.

Yayla, dün gece yağan karla birlikte bu kez de beyaz örtüyle kaplandı. Mor renklerin yerini beyaza bıraktığı yaylada kar altında çıkan çiçekler, güzel görüntü oluşturdu. Mavi yıldız çiçekleri, yaylada ortalama iki hafta görülebilecek.

Yok olma tehlikesi bulunan, ince, uzun yapraklı çiçek, "Uluslararası Bern Sözleşmesi" gereği Türkiye'nin korumakla yükümlü olduğu nadir bitkiler arasında yer alıyor.

Nisan ayında doğa fotoğrafçılarının akınına uğrayan Kadıralak Yaylası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "tabiat parkı" ilan edildi.


Uzungöl benzeri oluşturulacak yapay gölle yaylanın turizm merkezi haline getirilmesi de planlanıyor. Kadıralak Yaylası'nın 3’üncü derece doğal sit alanı olan statüsü "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım" alanı olarak değiştirildi. 

Yeni statünün risk oluşturacağını öne süren bölge halkı ve çevreciler, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından verilen bu kararın iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesi’ne dava açtı.http://www.tonyahaber.net

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 649 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Karadeniz

Trabzon'da 150 bin balık telef oldu, 300 bin TL’lik zarar oluştu

Trabzon'da 150 bin balık telef oldu, 300 bin TL’lik zarar oluştu Trabzon'da 150 bin balık telef oldu, 300 bin TL’lik zarar oluştu.

TERS EVE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERDEN İLGİ

TERS EVE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERDEN İLGİ Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Ters Ev vatandaşların ilgi odağı oldu.

Trabzon’da fuhuş operasyonu

Trabzon’da fuhuş operasyonu Trabzon’da fuhuşla mücadele çalışmaları kapsamında 19 kadın yakalandı.

ÇAY BUDAMA BEDELLERİ HESAPLARA YATTI

ÇAY BUDAMA BEDELLERİ HESAPLARA YATTI ÇAY BUDAMA BEDELLERİ HESAPLARA YATTI

Fındıkta Turizm dönemi

Fındıkta Turizm dönemi Fındıkta tarım turizmi için Türkiye'ye geliyorlar.

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »