Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OSMAN AĞA BALMUMU HEYKELİ SERGİLENİYOR
25 Mart 2019, 12:44

OSMAN AĞA BALMUMU HEYKELİ SERGİLENİYOR

Giresun Belediyesi tarafından yapılması planlanan “Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi“ için hazırlatılan Osman Ağa Balmumu Heykeli bugün Atatürk Meydanı’nda törenle sergilenmeye başladı.


Giresun Atatürk Meydanı’nda binlerce kişinin katıldığı törende, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımızın okunmasından sonra Atatürk’ün Muhafız Alay Komutanı Milis Yarbay Topal Osman’ın hayatı anlatıldı.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu yaptığı konuşmada; “Bugün hem acı hem de güzel bir gün. Çanakkale Savaşının 104. Yılı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının dünyaya dur dediği bir gün. Onun için hem gururluyuz, ama o kadar şehit verdiğimiz içinde üzüntülüyüz. Gerçekten çok büyük bir savaş verildi, biz birlik olunca önümüzde durabilecek bir güç yok. Giresun bütün iller arasında yeri bambaşka olan bir il. Yüzlerce binlerce şehit ve gazi vermiş dedelerin torunlarıyız. Kendi şehri dışında şehitliği olan tek il Giresun’dur. Başka yok. Anadolunun tüm coğrafyasının savunmasında gönüllü olan dedelerin torunlarıyız. Bu olay çok önemlidir. Giresun iki tane gönüllü alay çıkarmıştır. Beş bin kişi ile giden gönüllü dedelerimiz, geriye sadece 250 kişi dönebilmiştir. Benim oturduğum koltukta oturmuş, Belediye Başkanlığı yapmış, birçok savaşa katılmış, Cumhuriyet’in kuruluşuna damga vurmuş, ayağına kurşun yemiş Topal Osman Ağa’mızı da saygı ve minnetle anıyorum. Osmanağa adına bu şehirde herhangi bir figür çalışma yoktu. Benim Başkan Vekili olduğum dönemde, Belediye Başkanımız Hasan Karaibrahim bu konuda oldukça duyarlı olmuştur. Biz bu şehirde Osman Ağa’nın hatıralarının yaşamasını her zaman istedik. Yaptırdığımız balmumu heykelini Giresun’a, Atatürk Meydanı’na getirdik. Önümüzdeki günlerde belediyemize ait tarihi binayı restore edip ‘’Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi’’ yapacağız. Osman Ağamız Atatürk’ün sağ kolu olmuş tarihi bir değerdir. Mustafa Kemal Atatürk’ü Osman Ağa’sız, Osman Ağa’yı da Mustafa Kemal Atatürk’süz düşünemeyiz. Yapacağımız müzede Osman Ağa ver arkadaşlarını yaşayacağız. Geçmişine saygısı olmayanın geleceği olamaz. Bu gün burada bizimle olan tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum“ dedi.

Milletvekili Necati Tığlı, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi; “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Bize bu vatanı bırakan dedelerimize görevimizi ya malıyız.  Onların bıraktığı bu ülkeyi korumak ve daha çağdaş bir seviyeye getirmek hepimizin namus borcudur. Değerli Belediye Başkanımız ve ekibinin şehrimizin en önemli isimlerinden Osman Ağa’yı da unutmadıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.”

Önceki dönem belediye başkanlarından Hasan Karaibrahimoğlu, Milli Mücadelede Giresun Uşakları ve Osman Ağa anıtının uzun süre yerine konulamadığını hatırlatarak; “Milli Mücadelede Giresun Uşakları ve Osman Ağa Anıtı’nın yapılmasında Kerim Bey bize önemli katkı sağladı. Bugün değerli Belediye Başkanımız Kerim Aksu’nun katkılarıyla yaptırılacak olan ’’Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi’’ projesi beni duygulandırdı. Kendisine geçmişimize sahip çıktığı için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Müze yapılana kadar Atatürk Meydanı’nda sergilenecek Osman Ağa Balmumu Heykeli, yoğun ilgi gördü.giresun.bel.tr

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 367 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Giresun

Eğribel Tüneli’nin İkmal İnşaat İhalesi Eylül Sonunda Yapılacak

Eğribel Tüneli’nin İkmal İnşaat İhalesi Eylül Sonunda Yapılacak Eğribel Tüneli’nin İkmal İnşaat İhalesi Eylül Sonunda Yapılacak

Vali Sarıfakıoğulları, Giresun Gastronomi Günleri Etkinliğine Katıldı

Vali Sarıfakıoğulları, Giresun Gastronomi Günleri Etkinliğine Katıldı Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları 06 Eylül Cuma günü "Giresun Gastronomi Günleri"ne katıldı.

Giresun Şehitleri Afyon Iscehisar'da Törenlerle Anıldı.

Giresun Şehitleri Afyon Iscehisar'da Törenlerle Anıldı. Her yıl Afyon İscehisar ilçesinde düzenlenen Giresun Şehitliği anma törenleri bu yıl da Türkiye'nin dört bir ya...

Kaymakamlar ve KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Kaymakamlar ve KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu Toplantısı Yapıldı Kaymakamlar ve KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu Toplantısı 16 Ağustos Cuma günü saat 16:00’da Sayın Valimiz Harun Sarıf...

TİREBOLU’DA TRAFİK KAZASINDA 3 KİŞİ ÖLDÜ 1 AĞIR YARALI

TİREBOLU’DA TRAFİK KAZASINDA 3 KİŞİ ÖLDÜ 1 AĞIR YARALI TİREBOLU’DA TRAFİK KAZASINDA 3 KİŞİ ÖLDÜ 1 AĞIR YARALI

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »