G�rele Ekspres
22 / 9 / 2019
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fındıkta Zirai Don Riski!
08 Mart 2019, 15:04

Fındıkta Zirai Don Riski!

Fındığın ilk nişanesi olan karanfiller açtı ve yalancı baharla birlikte bahçeler yeşer başladı.


Fındığın ilk nişanesi olan karanfiller açtı ve yalancı baharla birlikte bahçeler yeşer başladı. Geçtiğimiz hafta mevsim normallerinin üzerinde seyreden haça sıcaklığına bağlı olarak fındık yaprakları açtı. Fındıkta en riskli günlerin yaşandığı şu günlerde Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, üreticileri ürünlerini başta zirai don riski olmak üzere doğal afetlere karşı sigortalatmaya çağırdı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta devlet destekli tarım sigortası için son başvuru tarihinin 10 Mart olduğunu hatırlattı. Karan yaptığı açıklamada, üreticileri ürünlerini başta zirai don riski olmak üzere doğal afetlere karşı sigortalatmaya davet ederek, ürününüzü Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) sigortasıyla güvence altına alın ve rahat uyuyun” dedi.
 

Fındıkta ilk nişane olan karanfillerin açtığını ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına bağlı olarak yapraklarında açmaya başladığını belirten Karan, özellikle Mart ayının fındıkta için büyük bir risk oluşturduğunu, hava sıcaklığının düşmeye başladığını, Nisan ayına kadar yağması yüksek olan kar yağışının zirai dona yol açabileceğini vurguladı.
Karan, devlet destekli tarım sigortası için artık sayılı günler kaldığını aktararak, üreticilerin %67’ye varan devlet desteğinden faydalanmaları ve tarım sigortalarını yaptırmalarını istedi. 

 

Karan, üreticilerin fındık ürünü için son günü beklemeden ve bir an önce sigorta yaptırmaları gerektiğinin ifade ederek, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiğini, sonrasında ise Tarım Sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili FİSKOBİRLİK sigorta ve diğer sigorta acenteleri aracılığıyla, sigortanın kolaylıkla yaptırılabileceğini kaydetti. 
 

Üreticilerin, tarımsal üretimlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri ve gelir kayıpları yaşamamaları için tek güvencenin ‘TARSİM’ olduğunun altını çizen Karan, ayrıca fındığın, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel-su baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı da tarım sigortası ile güvence altına alanı bileceğini sözlerine ekledi.

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 866 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

HODRİ MEYDAN

HODRİ MEYDAN Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan fındıkla ilgili bomba gibi iddia.

KAMUOYU AÇIKLAMASI

KAMUOYU AÇIKLAMASI Kuruluşumuzca; fındık piyasasında istikrarın sağlanması, üreticilerimizin piyasa şartlarında mağduriyet yaşamamalar...

Fındık Hasadında Çalışacak İşçilere Ödenecek Ücretler

Fındık Hasadında Çalışacak İşçilere Ödenecek Ücretler 2019 YILINDA GİRESUN İLİNDE FINDIK HASADINDA ÇALIŞACAK İŞCİLERE ÖDENECEK ÜCRETLERİN BELİRLENMESİNE AİT TOPLANTI ...

İmar Barışı yıl sonuna kadar uzatıldı

İmar Barışı yıl sonuna kadar uzatıldı İmar Barışı, Cumhurbaşkanlığı kararıyla 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı. Yapı Kayıt Belgesi için başvurmuş olanla...

Erdoğan ve Trump Japonya'da Görüşecek

Erdoğan ve Trump Japonya'da Görüşecek Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Japonya'da 28-29 Haziran'da yapılacak G-20 Zirves...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »