Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk halkı, balıktan uzaklaşıyor!
06 Şubat 2019, 20:59

Türk halkı, balıktan uzaklaşıyor!

Türkiye'de kanatlı eti ve kırmızı et tüketimi artarken balık tüketimi düşüyor. 2007 yılında yıllık kişi başına 8,6 kilo olan balık tüketimi, şimdilerde 5,5 kiloya düştü.


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan su ürünleri tüketimi verileri incelendiğinde, balık tüketimindeki düşüş dikkat çekiyor. Veriler, 2007 yılından 2017’ye kadar balık tüketiminin 3’te 1’den fazla miktarda düştüğünü gösteriyor.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ağustos 2018’de yayınladığı Su Ürünleri İstatistikleri Raporu’nda dikkat çekici birçok detay yer alıyor. Üretim, ithalat, ihracat ve tüketim verileri 2000 ile 2017 yılı arasındaki bir dönemi kapsıyor. Bakanlığın da Türkiye İstatistik Kurumu’na dayandırdığı bu verilerde, kişi başı balık tüketiminde önemli bir düşüş olduğu göze çarpıyor.

 

2007’de 8,6 kg tüketirken, bugün 5,5 kg tüketiyoruz
Verilere göre, 2007 yılında yıllık 8,6 kilograma çıkan kişi başına düşen tüketim miktarı, 2017 yılında 5,5 kilograma kadar gerilemiş durumda. Bu da tüketimde %36 civarı bir düşüşe denk geliyor.

 

En sağlıklı besin ve proteinler arasında gösterilen balık tüketimindeki bu düşüşün birçok sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi tüketim alışkanlıklarının değişmesi. Hazır ürünlerin yaygınlaşması, daha çok insanın iş gücüne katılması, tüketim alışkanlıklarını değiştirerek balık tüketimi üzerinde küçük de olsa pay sahibi olabilir. Ancak esas neden olarak balık miktarının azalması ve pahalı hale gelmesi olduğu anlaşılıyor.

 

Nüfus hızla artarken, balık üretimi geride kaldı

2000 yılında 66,89 milyon olan Türkiye nüfusu, 2019 itibariyle 82 milyona ulaşmış durumda. Yani söz konusu 19 yıllık dönemde ülke nüfusumuz %22,6 civarında artmış. Aynı dönemde su ürünleri üretimi 582.376 tondan 630.820 tona çıkmış, yani sadece %8,3 artmış. Buradan hareketle kişi başına düşen balık üretimi miktarının azaldığı, en temel ekonomik prensip olan arz – talep dengesine göre fiyatın arttığı, sonuçta da halkın tüketimden vazgeçtiği anlaşılıyor. Kaynak: Gıdahattı.Kaynak:www.ulusaltarim.com

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 303 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yaşam

Giresun'da denize giren çocuk boğuldu

Giresun'da denize giren çocuk boğuldu Giresun'da denize giren çocuk boğuldu

KARADERE KÖYÜ GENCECİK EMİRHANA YANIYOR

KARADERE KÖYÜ GENCECİK EMİRHANA YANIYOR Karadere köyü genç yaşta vefat eden Emirhan için ağlıyor...

Usta oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti.

Usta oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti. Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, usta oyuncu Eşref Kolçak’ın vefat ettiğini duyurdu. Eşref Kolçak birçok tiyatro o...

Görele Eski Başkan'ı Melikoğlu'nun Babası Vefat Etti

Görele Eski Başkan'ı Melikoğlu'nun Babası Vefat Etti Kıymetli babacığım uzun süredir tedavi gördüğü amansız hastalığa yenik düşerek Hakk’ın Rahmetine kavuşmuştur.

AHMET KAÇAR ANILDI

AHMET KAÇAR ANILDI Göreleli şair ve bestekâr Ahmet Kaçar ölümünün birinci yılında Görele Şair ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu üyele...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »