Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DOĞU KARADENİZ’DE NARENCİYE HASADI BAŞLADI
02 Kasım 2018, 14:49

DOĞU KARADENİZ’DE NARENCİYE HASADI BAŞLADI

Doğu Karadeniz’de fındığın yanı sıra alternatif olarak üretilen narenciyenin hasadına başlandı.


Fındığa alternatif olarak üretilen kivi, çilek, ceviz ve diğer mahsullerin yanı sıra, özellikle narenciye ürünlerinin de hasadına başlandı. Yıllık yaklaşık 70 ton mandalinanın üretildiği Perşembe ilçesinde, 50 ton portakal ve yaklaşık 20 ton limon üretimi de gerçekleştiriliyor. Fındığın yanında alternatif olarak üretilen ve günden güne yaygınlaşan narenciye çeşitleri, üreticilerin yüzünü güldürürken, pazarlarda da oldukça ilgi görüyor. Kilogramı 3 TL’den satışa sunulan mandalina, kabuğunun ince olması, lezzetli ve sulu olmasından dolayı neredeyse yok satıyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, özellikle Perşembe ilçesinde üretilen narenciye çeşitlerinin, şimdiye kadar pek fazla duyulmadığını aktardı. İnsanların, Perşembe’de üretilen narenciyeye daha çok ilgi gösterdiğini belirten Soydan, “Karadeniz Bölgesi’nin çok farklı meyve türü ürünleri var. Özellikle Karadeniz Bölgesini fındık olarak tanıyoruz ama bunun yanında baktığımız zaman 20 yıldır kivi üretimi de var. Kivi üretiminin yanında da ayrıca Karadeniz Bölgesi’nde narenciye üretimi de var. Gerçekten bugüne kadar aslında saklanmış bir şekilde narenciye üretimi devam ediyor. Narenciye üretiminde mandalina, portakal ve limon olarak insanlarımız üretim yapıyor ve pazarda da özellikle mandalina alıcılar tarafından ciddi şekilde talep görüyor” dedi.

“İNCE KABUKLU VE LEZZETLİ OLDUĞU İÇİN TERCİH EDİLİYOR”

Soydan, üretilen mandalinaların yanı sıra portakal ve limon üretiminin de yapıldığına dikkat çekerek, “Alıcılar, yetişen mandalinayı pazarlarda gördüğü zaman, diğer illerden gelen ürünleri almayıp, Perşembe ilçesinde yetişen mandalinayı tercih ediyor. Çünkü mandalinalar ince kabuklu, bol sulu ve daha lezzetli bir şekilde olduğu için insanlar tercih ediyor. Bunun yanında portakal üretiliyor. Ciddi oranda da limon üretimi yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“YILLIK 140 TON NARENCİYE ÜRETİLİYOR”

Rakamlara bakıldığı zaman Perşembe ilçesinde 70 ton mandalina üretimi, 50 civarında portakal ve yaklaşık 18 ton civarında da limon üretimi gerçekleştiğine dikkat çeken Soydan, “Gerçekten bu sahil kesimlerinde 300 rakımlara kadar olan bölgede narenciye üretimi şu anda yaygınlaştı. Üreticiler ziraat odalarından her yıl talep ederek ve dışarıdan satın alarak alanlarına dikiyorlar. Bu şekilde insanlara hem gelir kapısı, hem de güzel bir şekilde yetiştirdiği ürünü kullanıyorlar. Talep de oldukça fazla ama bunu bir şekilde tanıtamadık. Bugünden sonra zannediyorum ki Perşembe ilçesinde üretilen narenciye, özellikle mandalina üretimine talepleri arttıracak. Üreticilerimiz bu mandalinaları pazara götürdüklerinde yok satıyor ve bunlardan ciddi bir gelir elde diyor” şeklinde konuştu.

“EK GELİR KAPISI OLUYOR”

Üretici Öner Demirhan, mandalinanın fındığın yanında ek gelir kapısı olduğunu belirterek, “Şu anda mandalinada hasat zamanı, toplamaya başladık. Topladığımız mahsulleri pazara götürüyoruz. Narenciye, Ordu’nun özellikle Perşembe ilçesinde gelir kaynağı haline geldi. Tadı çok güzel, mandalinalar iri oluyor. Pazarlarda da bayağı bir ilgi görüyor. Fındığın yanında ek gelir kapısı oluyor” ifadelerine yer verdi.

“KARADENİZ’E HAS BİR TADI VAR”

Gökhan Kahveci isimli üretici, üretilen narenciyelerin Karadeniz’e has bir tadı olduğuna dikkat çekerek, “Mandalinalarımız, bizim burada yöresel olarak ürettiğimiz ürünlerden bir tanesi. Bunun yanında portakal ve limon üretimi de var. Biz burada kendi çabalarımız ile gerektiğince üretim yapmaya çalışıyoruz. Bunlar da bizlere ek gelir olarak geri dönüyor. Fındığın yanında alternatif olarak mandalina, portakal ve limon üretmiş oluyoruz. Bunların Karadeniz’e has bir aroması oluyor” dedi.

Üreticilerden Mehmet Demirhan ise 20 yıldır mandalina ürettiğini, yıllardır baktığı mandalinaları torunlarına gönderdiğini ve lezzetli olduğunu anlattı.Kaynak:www.sanalbasin.com

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 809 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Karadeniz

ÇÖP TESİSİNİ YOL KESEREK PROTESTO ETTİLER

ÇÖP TESİSİNİ YOL KESEREK PROTESTO ETTİLER Trabzon’un Sürmene ilçesinde çöp tesisini istemeyen vatandaşlar, yolu kapatarak tesisi protesto etti.

Doğu Karadeniz’de Roket ve Füze

Doğu Karadeniz’de Roket ve Füze Belirtilen hedeflere roket ve füze atışları icra edilecek.

ORDU ŞEHİR GEÇİŞİ 40 DAKİKADAN 10 DAKİKAYA DÜŞTÜ

ORDU ŞEHİR GEÇİŞİ 40 DAKİKADAN 10 DAKİKAYA DÜŞTÜ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1. etabı açılan Ordu Çevre Yolu, kentin şehir içinden geçen sahil yol...

Mevsimler Meyveleri, Meyveler Vatandaşı Şaşırttı

Mevsimler Meyveleri, Meyveler Vatandaşı Şaşırttı Giresun’un, Eynesil ilçesinde, bahçesinde şeftali ağacının mart ayında meyve vermesinin şaşkınlığını yaşadığının sö...

BU ÇAĞDA, BU İLKELLİK İLE AHİRETE YOLCULUK!

BU ÇAĞDA, BU İLKELLİK İLE AHİRETE YOLCULUK! Rize’nin Çayeli ilçesi, Kemer Köyü’nde önceki yıllarda yapımına başlanan mahalle yolunun komşuların arazi vermemesi...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »