G�rele Ekspres
22 / 9 / 2019
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP'den Erdoğan'a fındık tepkisi: Dalga mı geçiyorsunuz?
28 Ekim 2018, 13:38

CHP'den Erdoğan'a fındık tepkisi: Dalga mı geçiyorsunuz?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fındık alım fiyatını 14 TL olarak açıklamasına CHP'den sert eleştiriler geldi. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya açıklamayı geç ve yetersiz olarak nitelendirdi. Kaya, ''Fiyat açıklamakta bu kadar geç kalınması izaha muhtaçtır! Ya fındığın ne zaman çuvala girdiğini bilmiyorlar ya da milletle alay ediyorlar! Bir de bunu bir müjdeymiş gibi, bir lütufmuş gibi sunuyorlar'' dedi. Kaya, ''fındığını satan üreticinin zararını kim karşılayacak'' diye sordu.


İşte Kaya'nın açıklaması:

FINDIĞINI SATMIŞ ÜRETİCİNİN ZARARINI KİM KARŞILAYACAK?

GEÇ VE YETERSİZ BİR FİYAT AÇIKLANDI!

Basına ve Kamuoyuna

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, fındık alım fiyatı açıkladı.

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu açıklama çok ama çok geç yapılmıştır.

Alım fiyatı, ya fındığın toplanmaya başlandığı ağustos başında, ya da üreticinin fındığı piyasaya hazır hale getirdiği eylül başında açıklanmalıydı.

Üretici, düğüne yetişmeyen kınayı ne yapsın ki?

AKP hükümeti sezon başında değil de sezon sonunda, hatta kışın fındık fiyatı açıklayan ilk hükümet olarak tarihe geçmiştir.

Bu sezon rekoltenin düşük olmasına, TL’nin dolar karşısında yüzde 30 civarında değer yitirmesine, her türlü mala yüksek ölçülerde zam gelmesine karşın, üretici malını uluslararası fındık tekeline ve tüccara zararına satmaya mecbur bırakılmıştır.

Fındığını satmayan ve elinde tutan üretici sayısı çok azdır.

Yevmiyeci paralarını ödeyebilmek ve bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için fındığını 10-11 TL gibi fiyatlara elinden çıkaran üreticinin zararını kim karşılayacaktır?

Sayın Cumhurbaşkanınca açıklanan bu alım fiyatı yetersizdir.

Kur değişimleri ve zamlardan sonra fındığın olması gereken fiyatı en az 20 TL olmalıdır. Açıklanan 14 TL’lik fiyat bunun çok altındadır.

Bugün açıklanan bu fiyatlar sezon başında açıklanmış olsaydı ve TMO’nun zamanında piyasaya girmesine izin verilseydi fındık şu anda belki de 20 lirayı bulmuş olurdu!

Fiyat açıklamakta bu kadar geç kalınması izaha muhtaçtır!

Ya fındığın ne zaman çuvala girdiğini bilmiyorlar ya da milletle alay ediyorlar!

Bir de bunu bir müjdeymiş gibi, bir lütufmuş gibi sunuyorlar.

AKP hükümeti eğer üreticiyi düşünüyor olsaydı TMO'yu zamanında devreye sokar, fındık fiyatını fındık harmana inmeden açıklardı!

Doğru olan buydu!

Bu saatten sonra açıklanan fiyat üreticiye değil stokçulara yarar.

Şunu da belirtmek isterim ki, Erdoğan’ın açıklamalarındaki Fiskobirlik’e yapılacak desteği doğru ve değerli bulduk. Fındığın dermanı Fiskobirlik’tir. Fiskobirlik’in desteklenmesi fındık üreticisinin desteklenmesi ve güçlenmesi demektir. Üreticinin piyasada sahipsiz kalmaması, kurda kuşa yem olmaması demektir. O nedenle bu desteği önemli ve değerli bulduğumuzu belirtmek isterim.

Fındık fiyatlarını açıklamakta bu kadar geç kalan Sayın Erdoğan, şu sorulara da cevap vermelidir:

. Fiyat açıklamakta neden bu kadar geç kalınmıştır?

Neyi beklediniz?

. İtalyan firmanın milletin elindeki fındığını ucuza almasını mı?

Milletin fındığını bedavaya satmasını mı?

. Birçok üreticinin elinde fındık kalmadığı bilinmiyor mu?

. Madem fındık 14 TL değerindedir, neden piyasa 10-11 TL’den işlem yaparken hükümetçe zamanında bir müdahale yapılmamıştır?

. Sayın Erdoğan üreticiyi ezdirmeyecekleri sözünü vermişti. Fiyat 14 TL açıklanmışken, bugüne kadar uygulanan 10-11 TL fiyat üreticinin ezilmesi değil midir?

. Bu fiyatın doğru olduğunu kabul edersek, üreticinin kilogram başına yaklaşık 3 TL’lik kaybı ne olacaktır? Bunun hesabını kim verecektir?

Bu keyfiyetin sebebi bu millete açıklanmak zorundadır!

Saygılarımla.viratrabzon.com

 

Ahmet KAYA

CHP Trabzon Milletvekili

Haberi Ekleyen:

Bu haber 1668 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

“ÜRETİCİYLE DALGA GEÇMEYİ BIRAKIN”

“ÜRETİCİYLE DALGA GEÇMEYİ BIRAKIN” Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, AK Parti iktidarının fındıktaki tekelleşmeye ve katrelere a...

CUMHURİYET HALK PARTİSİ 96. YAŞINI GİRESUN’DA KUTLANDI

CUMHURİYET HALK PARTİSİ 96. YAŞINI GİRESUN’DA KUTLANDI Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 96. Kuruluş yıl dönümü Giresun İl Teşkilatı tarafından kutlandı.

YENİ BAŞKAN KARADENİZ'DEN TEŞEKKÜR MESAJI

YENİ BAŞKAN KARADENİZ'DEN TEŞEKKÜR MESAJI Eynesil Belediye Başkanlığı Seçimi kazanan Ahmet Latif Karadeniz'den teşekkür mesajı..

Değerli Eynesilliler

Değerli Eynesilliler son günlerde seçim sürecini sabote etmek için karalama kampanyası "çamur at izi kalsın" mantığının yerleştiği kirli...

KERİM AKSU GİRESUN’U ENGELSİZ BİR KENT YAPACAĞIZ

KERİM AKSU GİRESUN’U ENGELSİZ BİR KENT YAPACAĞIZ Giresun Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Giresun Belediye Başkan adayı Kerim Aksu , engelli derneklerini ile bul...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »