Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kapısı Kapalı Sağlık Ocağı / Evi...
12 Ekim 2018, 15:28

Kapısı Kapalı Sağlık Ocağı / Evi...

Kapısı Kapalı İçinde Personel Olmayan Sağlık Evi...


Görele İnana Köyü Sağlık ocağı yıllardır yöre halkına hizmet ediyor. Eski adıyla sağlık ocağıyken hizmet veren kurum, şu anda Sağlık Evi olarak, içerisinde personeli dahi bulunmadığından hizmet veremiyor.
Kurulduğu yıllarda içinde doktoru, hemşiresi, ebesi, katibi ve sağlık memuru ile yaklaşık 10 köye hizmet veriyorken, Sağlık Evi'nin bugünkü hali içler acsı.
Yöre halkı buranın tekrar eski haline gelmesini ve en azından AİLE HEKİMLİĞİ görevini alıp yaz aylarında çoğalan Görele nufusuna yardımcı olmasını umuyorlar.
Biz de bu dileklerinin kabul olmasını diliyor yetkililerimizden bir an önce bu konuya çözüm bulmalarını umut ediyoruz.
Not Sağlık evinin görevi.

Sağlık evi nedir?

Kırsal bölgelerde coğrafya ve yol durumu göz önüne alınarak iki üç bin nüfus için bir sağlık evi yapılmıştır. Sağlık evleri, sağlık ocağına bağlı olarak çok yönlü hizmet gören kuruluşlardır. Sağlık evlerinde; ana çocuk sağlığı hizmetleri ile toplumsal, kişisel temizlik, uygun ve ekonomik beslenme, kadınların analık ve ev kadınlığı konularında eğitilmeleri, aşı uygulamaları, ölüm, doğum ve göçlerin saptanması, izlenmesi gibi hizmetler sunulmaktadır. Sağlık evlerinde personel olarak yalnızca ebe ya da ebe hemşire görevledir; başka personel bulunmaz. Sağlık evlerinde yerine getirilen başlıca görevler şunlardır:
· Ana çocuk sağlığı hizmetleri
Sıtma eradikasyon hizmetleri
Hasta takibi ve eğitimi
Aile planlaması hizmetleri
Çevrenin düzenlenmesi ve korunması
Sağlık eğitimi hizmetleri
İlk yardım ve acil tedavi hizmetleri
Sosyal yardım hizmetleri
Diğer Hizmetler
Kaynak: Tıbbi Terminoloji (Tedavi Hizmetleri), MEGEP (Mesleki Eğitim Ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi), ANKARA, 2008.

Sağlık Ocağının görevi.
Sağlık ocağı, sağlık evlerine oranla çok daha geniş kapsamda hizmet vermektedir. Sağlık ocaklarının başlıca görevleri şunlardır:Ana çocuk sağlığı hizmetleriSıtma eradikasyon hizmetleriVerem, trahom, frengi ve lepra savaş hizmetleriBulaşıcı hastalıklarla mücadeleAile planlaması hizmetleriÇevre sağlığı hizmetleriBağışıklamaOkul sağlığı hizmetleriLaboratuar hizmetleriSağlık eğitimi hizmetleriHasta bakım ve sevk hizmetleriİlk yardım ve acil tedavi hizmetleriSağlık evi hizmetlerinin eş güdümü ve desteklenmesi .
Haber: Goreleekspres.com.Mehmet Rıza Aksu
Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 551 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

CANAN KARATAY'DAN GERÇEK TIBBIN 10 ŞİFRESİ

CANAN KARATAY'DAN GERÇEK TIBBIN 10 ŞİFRESİ Kocaeli Kitap Fuarında Okurlarıyla buluşan Prof. Dr. Canan Karatay uyardı: 'Kandırılıyoruz' Dedi.!

TEHLİKE 'ÜRİK ASİT YÜKSEKLİĞİ’

TEHLİKE 'ÜRİK ASİT YÜKSEKLİĞİ’ Çoğunlukla tesadüfen saptanan, hiç belirti vermeyen, hayatı tehdit edecek sonuçlara veya organ hasarlarına sebep ol...

Zerdeçal depresyon ve obezite düşmanı

Zerdeçal depresyon ve obezite düşmanı Uzmanlara göre obeziteden koruyan zerdeçal, serotonin kaynağı olduğu için mutluluk veriyor. Dünya Homeopati Örgüt...

Çamoluk Üvey Evlat mı?

Çamoluk Üvey Evlat mı? Çamoluk'lu Hastalara uzman işkencesi.

BAKANLIKTAN OKUL KANTİNLERİNE SIKI DENETİM

BAKANLIKTAN OKUL KANTİNLERİNE SIKI DENETİM ​DR. PAKDEMİRLİ : " 2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNİN BAŞLADIĞI GÜNDEN BUGÜNE 10 BİN 728 KANTİN, YEMEKHA...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »