Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAĞLIKLI VE MEDENİ BİR TOPLUM İNŞA ETMEK İSTİYORSAK, HAYVAN DOSTLARIMIZA HAK ETTİKLERİ DEĞERİ VERMELİYİZ
09 Ekim 2018, 13:05

SAĞLIKLI VE MEDENİ BİR TOPLUM İNŞA ETMEK İSTİYORSAK, HAYVAN DOSTLARIMIZA HAK ETTİKLERİ DEĞERİ VERMELİYİZ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Bakan Pakdemirli'nin mesajı şöyle:

"Bugün, Dünya Hayvan Koruma Günü! Bizim inancımızda tüm yaratılanlar değerlidir. Yaratılanlar, Yaradan'ın emanetidirler. "Yaratılanı Sev, Yaratandan Ötürü." sözü, atalarımızın kendi çevrelerine ve bu çevrede yaşayan her türlü canlıya karşı takındıkları tutumu en veciz şekliyle dile getirmektedir.

Yüce Peygamberimiz, sadece insanlara değil, bütün canlılara karşı merhametli olunmasını istemiştir. Peygamberimiz; "Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet ediniz ki, göktekiler de size merhamet etsinler!" buyurmuşlardır.

Ayrıca, peygamberimiz; hayvanların korunmasını, onlara eziyet edilmemesini, temizlik ve bakımlarının yapılmasını, yaratılışlarına uygun işlerde kullanılmasını, fazla yük yüklenmemesini tavsiye etmiştir.

Hayvan dostlarımız, bizim sosyal yaşantımızın bir parçasıdırlar. Onlar; evlerimizin, sokaklarımızın asli unsurlarıdırlar. Doğanın dengesini korumak, ancak hayvanlarla mümkündür. Bir toplumu ancak şefkat iyileştirebilir. İnsanoğlu olarak çevremize ve de özellikle de hayvanlara şefkat hisleri içerisinde olmalıyız. Hayatımız onlarla daha güzel, onlarla daha anlamlı. Bu yüzden, çocuklarımıza, hayvan sevgisini küçük yaşlarda öğretmek büyük öneme sahip. Sevgi ve saygı dolu bir toplumun inşasında çevre ve hayvan sevgisi büyük bir öneme sahip. Özellikle hayvan sevgisi, aynı zamanda medeni bir toplum olmanın da gereğidir.

Bakanlık olarak, hayvan hakları konusunda, büyük duyarlılık gösteriyoruz. Özellikle sokak hayvanlarının kayıt altına alınması ve yaşam koşullarının iyileştirmesi adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Başta, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte işbirliği yapıyoruz. Okullarda hayvan sevgisini aşılamak ve bilinçlendirmek maksadıyla tiyatro ve benzer etkinlikler düzenliyoruz. Sahipsiz hayvanların korunması çalışmalarını; belediyelerle işbirliği halinde aşıla, kısırlaştır, işaretle, kaydet, sahiplendir, izle ve denetle ilkeleri çerçevesinde yürütüyoruz.

Bakanlığımızın 2013/8 ve 2013/16 sayılı "Geçici Hayvan Bakımevi Yapımı İle İlgili Ödenek Tahsisi Hakkında" Genelgeleri kapsamında; bakımevlerine sözleşme bedelinin % 40'ına kadar destek sağlıyoruz. Bu doğrultuda Bakanlığımızca, Türkiye genelinde hayvan bakımevi yapımı maksadıyla 61 yerel yönetime 31 milyon 269 bin 315 TL katkı sağlanmıştır. Ayrıca belediyelere, kısırlaştırma çalışmalarına destek olmak maksadıyla, hayvan başına 65 TL destek verilmektedir.

Hayvanlara merhamet ve sevgi ilkesiyle çalışmalarını yürüten bakanlığımız; hayvanlara şiddet ve kötü muamele gösterenlere en ağır cezaların verilmesi maksadıyla 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılmasına yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

Hayvanlar; evimizin, sokağımızın, yaşadığımız çevrenin asli unsurlarıdırlar. Onların huzurunu bozan, onlara kötü muamele ya da eziyet eden şahıslar hakkında en ağır cezaların verilmesi konusunda elimizden ne geliyorsa yapacağız. Sağlıklı ve medeni bir toplum inşa etmek istiyorsak, hayvan dostlarımıza hak ettikleri değeri vermeliyiz.

Onlar, Yaradan'ın Sessiz Kulları gibidirler! İnşallah yapacağımız yeni düzenlemelerle, onların sesi olacağız. O gariplere, kol kanat gereceğiz. Unutmayalım, onlar bize bir emanet! "Komşusu Açken, Tok Yatan, Bizden Değildir!" demiş peygamberimiz!!! "Hayvanlar da, bizim komşumuz gibidirler! "Eğer biz tok uyuyor ve çevremizdeki hayvan dostlarımıza duyarsız kalıyorsak, inanın bunun inanan insanlar olarak, bizim üzerimizde büyük vebali vardır. Onlara, bir kap yemek, bir kap su vermek, daha doğrusu mutluluğu vermek ellerimizde! "Hayvan Dostlarımız İçin Daha Güzel Bir Dünya" temennisiyle sözlerimi sonlandırıyorum."www.tarimorman.gov.tr

Haberi Ekleyen:

Bu haber 391 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yaşam

GÖRELE'Lİ GENÇ DENİZDE BOĞULDU

GÖRELE'Lİ GENÇ DENİZDE BOĞULDU Görele İnanca köyü'nden Ömer PIRMIT' ın kızı Fatma' nın oğlu Ozan TERZİOĞLU (21), İstanbul Sarıyer Rume...

KARADAĞ YAYLASINDA MAGANDA KURŞUNU

KARADAĞ YAYLASINDA MAGANDA KURŞUNU KARADAĞ YAYLASINDA MAGANDA KURŞUNU

ŞENLİK DÖNÜŞÜ KAZA

ŞENLİK DÖNÜŞÜ KAZA Minibüs yuvarlandı. 6 Ölü , 5 yaralı

Denizde Kaybolan Öğretmenimiz SELİM BALCI Bulundu

Denizde Kaybolan Öğretmenimiz SELİM BALCI Bulundu Denizde Kaybolan Öğretmenimiz SELİM BALCI

DİKKAT RADAR TEKRAR DEVREDE.PARAYA IHTIYAC VAR yurthaber61com

DİKKAT RADAR TEKRAR DEVREDE.PARAYA IHTIYAC VAR yurthaber61com 81 ile Emniyetine genelge – Radarlı trafik kontrolü başlatıldı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ilin emniyet müdür...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »