Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FINDIK KABUĞUNDAN GEMİ YAPMAK
31 Mart 2018, 02:13

FINDIK KABUĞUNDAN GEMİ YAPMAK

Evet, gurbete giden bir gidiyor, pir gidiyor. Emekliliğinde bile geri dönmüyor ne yazık ki.

Bir fındığın içini
Yar senden ayrı yemem
Bugün gördüm yarimi
Öldüğüme gam yemem

Diyerek başlayan sevdalık türküsü, ilerleyen bölümlerde Giresun’un en büyük derdine parmak basıyor ve şöyle devam ediyor:

Fındık dalda tekleme
Kız fistanın ekleme
Yarin gitti gurbete
Gelir diye bekleme

Evet, gurbete giden bir gidiyor, pir gidiyor. Emekliliğinde bile geri dönmüyor ne yazık ki. Hani, yine bir türküden, bir şarkıdan alıntı yapmamız gerekirse, “Çook seneler geçti dönen yok seferinden” dememiz mümkün.

Giresun’un sevilen Belediye Başkanı Kerim Aksu da şehrin sorunları ile ilgili olarak, Milliyet Gazetesinden Eren AKA’ya içini dökmüş. Yaşanan dertleri bir bir anlatmış. İçinin yanıklığını da eklemiş. Ortaya çok güzel bir haber çıkmış. Bu haberi iyice okumanızı tavsiye ederim. Çünkü gerçekten de bizi anlatıyor, derdimizi anlatıyor. Bize dair, memleketimize dair derin mevzuları açık ve net bir biçimde ve bir çırpıda dile getiriyor. Biz, bu haberin sadece satırbaşlarını vurgulamakla yetineceğiz. Sizlerden ricamız, haberi gerçek adresinden de okumanız. O yüzden, haberimizin sonunda, sizlere Eren AKA kardeşimizin haberinin linkini vereceğiz ki kolayca bu habere ulaşasınız.

İşte Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun anlatımıyla, kan kaybeden şehir Giresun’un derin ve içli halları:

-Giresun’un en önemli sorununun, işsizlik sonucu, büyük kentlere ve yabancı ülkelere göç olduğunu belirten Belediye Başkanı Kerim Aksu, İstanbul’da resmi verilere göre 600 binin üzerinde Giresunlu nüfus bulunduğuna dikkat çekmekte. Ayrıca ulaşılan bilgilere göre, Bursa’nın Gemlik ilçesinde nüfusun beşte biri Giresunlu. Avrupa’da, Almanya, İtalya, Belçika, Avusturya başta olmak üzere 400 bin dolayında Giresunlu olduğu bilgisi de mevcut. Amerika’da neredeyse, Yağlıdere ilçemizde yaşayanlardan daha fazla Yağlıdereli var. Bu gerçek bir ironi…

Yani şimdiki Giresun ilinin nüfusuna bakarak konuşmamız gerekirse, dışarıda üç beş Giresun daha var. Bu üç beş Giresun’un en acınası olanı ise kaderine terk edilmiş olan gerçek Giresun. Ne yazık ki durum bu…

- Giresun’un 1990’lı yıllarda 500 binin üzerinde nüfusu olduğunu hatırlatan Başkan Aksu, “Son gelen 2017 verilerine göre il genel nüfusu 437 bine düşmüştür diyor. Yani pek çok şehirde atılım var, nüfus artıyor, bizde ise göç, durmaksızın devam ediyor. Bir yerlerde bir terslik var ama nerede. İşte amacımız bunu bulmak.

-Başkan Aksu, göç veren iller arasında dereceye girilmiş olmasına da çok sitemli ve bir o kadar da isyankar. Belli ki içi acıyor, yüreği sızlıyor. Göçün nedenleri konusunda görüşlerini şöyle yansıtıyor:

 “Giresun’un göç vermesi tabi ki yeni değil. Ancak, 500 binlerden, 400 binlere inmek, Türkiye’de nüfusu azalan iller arasında ilk 3’te yer almak Giresun’un kaderi olmamalıdır.”

-İşsizliğin ve göçün en büyük sebebi olarak, SEKA’nın kapatılmasını, FİSKOBİRLİK’in işlevsiz hale getirilmesini, Fındığın geçim kaynağı olmaktan çıkartılmasını gösteren başkan bir şekilde göçün tersine çevrilmesi gerektiğine inanıyor ve bu uğurda mücadele verdiğini vurguluyor.

-Başka ülkelerde özelleştirmenin bir şekilde güzelleştirme olduğunu ve verim sağladığını görüyoruz ama bizim ülkemizde özelleştirmenin anlamı çok farklı. Özelleştirme macerası, bir şekilde kapatılmaya evrilen süreç oluyor nedense. Dün SEKA idi, bugün sıra Şekerpancarında… Lakin mutsuz son hep aynı! Kapılara kilit vuruluyor, malına mülküne bir haller oluveriyor.

- Fındık artık geçim kaynağı olmaktan çıkıp, ek gelir oldu. Dünyanın en kaliteli fındığını üreten Giresunlu ödül beklerken, alın terinin karşılığını alamaz oldu. Süpermarketlerde fahiş fiyata satılan ürünlerin üreticisi, kaderine yanmaktan bir türlü kurtulamıyor. Devlet destekliyorum diyor ama o destekledikçe, fındık daha bir dibe vuruyor. Fındık köylüsü ise daha bir yoksullaşıyor. Bu işe hiç akıl sır ermiyor.

-Bir önemli konuya daha parmak basıyor Başkan Aksu; diyor ki Giresun ile Kocaeli aynı teşvik kapsamında olursa, yatırımcı büyük pazarlara yakın olan ili seçecektir. İlgisiz alakasız ve göstermelik teşviklerin bize zararı olur. Burası fındık kenti, fındıkla ilgili yatırımlara teşvik verilmeli.

Giresun’un fındık ve çikolata alanında teşvik edilmesine işaret eden Aksu, ayrıca şunları söylüyor: “Giresun ürettiği ürünler kapsamında teşvik görürse, hem bölgesel kalkınmayı sağlar, hem de ülke ekonomisine kaynak yaratır. Giresun bir üniversite kenti olmaya her yönüyle uygundur. Sağlık turizmi, doğa, yayla turizmi Giresun’un destek bekleyen önemli potansiyelleridir. Ordu-Giresun Havaalanı’nın sağladığı avantajı yatırıma dönüştürmeliyiz. Var olan deniz taşımacılığını aktif hale getirip, Karadeniz Bölgemizi demir yoluna kavuşturmalıyız.”

Gördüğünüz gibi, burada teşvik beklediği hususları da dile getirmiş Başkan Aksu. Biz bu hususların altını bir kez daha çizelim ki sesimizi duyanların mevzuyu anlaması kolay olsun:

-Bu şehir, fındık ve çikolata sanayisi alanında teşvik edilmelidir.

-Giresun, üniversite kenti olma yolunda teşvik edilmelidir.

-Giresun, sağlık turizmi konusunda teşvik edilmelidir.

-Giresun, doğa ve yayla turizmi konusunda teşvik edilmelidir.

-Ayrıca (bence) Giresun, tarihi ve kültürel turizm açısından da potansiyel sahibidir ve önü açılmalıdır, desteklenmelidir.

-Bu şehrin deniz taşımacılığındaki önemi artırılmalı, itibarı iade edilmelidir.

-Cumhuriyetin yüzüncü yılına varmadan, bu şehirden de demiryolunun geçirilmesi temin edilmelidir.

-Ordu-Giresun havaalanının avantajları bir şekilde kullanılmalıdır.

- Öte yandan, Giresun’un göçü tersine çevirmesi gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Kerim Aksu, kendi çabalarını ise şu şekilde anlatmakta:

“Belediye olarak istihdam sağlayacak yatırımcılara her türlü desteği sağlamaya özen gösteriyoruz. Giresun, Karadeniz’in hatta ülkemizin en modern ve özgür kentleri arasında ilk sıralardadır. Suç oranı oldukça düşüktür. Yeşille mavinin kucaklaştığı özgürlüğün kentidir. Bu güzel coğrafyayı bırakıp geleceğini gurbette arayan hemşerilerimizin emeklilik dönemi için geri gelmelerini bekliyoruz.“

Giresunluların dernekleşme çabalarına ve hemşerilik dayanışmasına da vurgu yapan Belediye Başkanı Aksu, son olarak şunları söylüyor: “Giresunlu dünyanın neresine giderse gitsin, doğduğu yerden kopmamıştır. Geleneklerini, yemeğini, türküsünü, hiçbir zaman unutmamıştır. Bu dayanışmaya destek vermek için biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Giresunluların kurduğu dernekleri ziyaret edip, hemşerilerimizle sürekli iletişim halinde oluyoruz”

Şehrimizi, yuvamızı ve sorunlarımızı dile getirdiği için Milliyet gazetesine ve Eren Aka’ya teşekkür ediyoruz. Bu yazının aslını aşağıdaki linke tıklayarak, okuyabilirsiniz.

http://www.milliyet.com.tr/giresun-gocu-tersine-dondurmeli--gundem-2637334/

Bu haberde sözü edilen SEKA Kağıt ve özelleştirmesinin detaylı hikayesine ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.dunya.com/kose-yazisi/giresunda-az-da-olsa-sanayi-var/342855

Bir zamanlar Ordu ve Giresun hinterlandına hükmeden SAGRA’nın öyküsüne ise yine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.ordugozlem.com/default.asp?s=haber_detay&id=758

Umarız Giresun’dan gurbete çıkanların yol biletleri tek yön değil de GİDİŞ-DÖNÜŞ’tür. Giresun, hak ettiği şenliği tez zamanda bulur.

Teşekkürler Milliyet…


Haberi Hazırlayan/Derleyen: Aydın Kulak

Haberi Ekleyen: Aydın Kulak

Bu haber 2715 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

Sabah namazı saati değişti Diyanet imsak vaktine çekti il il yeni namaz saatleri

Sabah namazı saati değişti Diyanet imsak vaktine çekti il il yeni namaz saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı 19 Kasım 2018 itibariyle sabah namazı saatlerini değiştirdi, İstanbul, Edirne, Balıkesir,...

Özlem ve Şükranla Anıyoruz

Özlem ve Şükranla Anıyoruz Modern ve bağımsız Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ü anıyoruz. Bugün 10 Kasım.

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Atam yolumuza tuttuğun ışık hiç sönmedi asla da sönmeyecek…Cumhuriyet Bayramımızın 95 yılı ilk gün ki gibi kutlu ol...

ERDOĞAN: TMO 14 LİRADAN FINDIK ALACAK

ERDOĞAN: TMO 14 LİRADAN FINDIK ALACAK Fındık üreticilerin beklediği haber nihayet geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “TMO 1 Ka...

TMO 2018 YILI SONUNA KADAR KABUKLU FINDIK STOKLARINI SATIŞA AÇMAYACAKTIR

TMO 2018 YILI SONUNA KADAR KABUKLU FINDIK STOKLARINI SATIŞA AÇMAYACAKTIR 2017 yılında 79 bin fındık üreticisinden ürün satın alarak piyasaya müdahale eden TMO'nun elinde bulunan fınd...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »