Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çöp'ün Suyu Çıktı
18 Haziran 2017, 13:09

Çöp'ün Suyu Çıktı

Giresun ili Görele İlçesi Çavuşlu Beldesinde yapımı yılan hikayesine dönen bir açılıp bir kapanan çöp tesisinin iyiden iyiye suyu çıktı.

2010 yılında yapımı Giresun Katı sıvı atık birliği tarafından başlatılan ve bölge insanının tüm itirazlarına rağmen inşaatı devam eden, 2012 de Çavuşlu belediyesi tarafından inşaat çalışmaları mühürlenerek durdurulan, dönemin valisi Dursun Ali Şahin tarafından çalışmalar yeniden başlatılan ve bu süreci izleyen zaman zarfında yerel, idari ve danıştay tarafından çöp tesisi çed raporu olumsuz kararı veren, bilirkişilerin çöp tesisi bu alana yapılamaz denilen süreçte inşaat çalışmaları devam etmiş, açılışını telekonferans sistemi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat yapmıştı. 2015 Ekim ayında tüm bu kararlara rağmen yine Vali Hasan Karahan talimatı ile çöp alımına başlatılmıştı.

Tesis çalıştırılmaya başlandığında bir çok eksikliği olduğu halde çed raporlarında belirtilen alanın çevresinde iki adet beldesin su ihtiyacını karşılayan derenin olduğunu ve hemen yanında beş haneli yaşam alanı olduğu, üzerinden yüksek gerilim hatlarının geçtiği belirtilmesine rağmen 98 km uzaklıkta Piraziz ilçesinden dahi çöp nakli başlamıştı. Tesis çöp kabul ederken bu süreçte tesisin en büyük eksikliği olan çöpün pis sularının arıtılması için kurulan cihazların çalıştırılmayarak su havuzunda tutulan suların özellikle gecelerin dalgıç pompa kullanarak mevcut belirtilen dereye deşarj edildiği tespit edilmişti. Tesis de çalışan personellerden 17 sinin gıda zehirlenmesi sonucu hastaneye kaldırıldıkları ama hastane raporlarına işlenmediği de zehirlenen işçilerin birinden daha sonradan öğrenilmişti. Çöp alımına devam eden tesis günden güne etrafa zehirini saçmaya başlamıştı ki Çavuşlu Belediyesi 1 Şubat 2016 da Danıştayın kararına istinaden Tesisi 2. kez mühürleyerek çalışmalarını durdurdu.

Durdurulan tesisi Vali Karahan talimatı ile kolluk güçleri nezdinde 3 Şubat 2016 yeniden mühür fekki yaparak açtı. Eksikleri olduğu için çalışmalara eksikliklerin giderilmesi için ara verildiği duyuruldu. Bu süreçte tesis alanı yakınında bulunan söz konusu olan 5 adet evin olduğu arazi 1.500 milyon tl istimlak edildi. Arıtma ve ayrıştırma ünitelerinin eksikleri giderilmesi gerekirken tam tersine sökümü yapılarak kaldırıldı. Tesisin etrafına içerisi görükmesin diye 3 mt. yüksekliğinde saç levhalar ile kapatılırken, diğer taraftan 4 mt. yüksekliğinde istinat duvarı da çekildi. Bu süreç yaşanırken tesiste sağlık yönünden hiç bir şey değişmezken çed gerekli değildir kararı aldıklarını ve Vali adına talimat veren il özel idaresi müdürü Hüseyin Taşkın tesisi yeniden çöp alımına başlanmasını istedi. Bu talimat 16 Nisan 2017 Referandumundan önce olduğundan işleme koyulmadı hiç bir belediye alana çöp getirip dökmedi. Taki seçimler bitip 15 Mayıs 2017 günü tesise yeniden çöp dökülmeye ama bu defa ortada bir tesis olmayınca tamamen vahşi depolamaya geçildi. Çöp getiren tüm araçlar getirdikleri çöpleri direk olarak depolama alanına boşaltarak alandan ayrılıyorlar. Getirilen çöpler arasında Giresun aksu çöp döküm alanında eski çöplerin olduğu da söylenmesi beldede baş gösteren kokudan net olarak doğrular olduğu ortaya çıktı. Beldenin üçte ikisini kaplayan çöp kokusu vatandaşların özellikle yaşamını olumsuz etkilemeye başladı.

Çavuşlu Belediyesi çed gerekli değildir raporuna istinaden Samsun Bölge mahkemesine çalışmaların durdurulması ve tesisin kapatılması için yeniden dava açtı. Bu süreç şu günlerde sonuçlanması beklenirken geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın ihbarını değerlendiren Belediye ekipleri sözde tesisin vahşi çöp döküm alanından kaçak boru döşenerek pis suyu Çavuşlu Beldesinin tüm su ihtiyacını karşılayan dereye akıttıklarını tespit etti. Olay yerinde yapılan fotoğraflama ve video çekimi internet ortamında paylaşılınca bunu gören sözde çöp sorumluları iş makinası ile o alanı kamufle etmeye çalışsa da yine suç üstü yapılarak tespiti yapılmıştır.

Yaşanan tüm bu gelişmeler yaşanırken tüm ilgili birimler olaydan baskı ile soyutlandırıldığından izlemekle yetinmekdediler.

Haber Kaynak : Murat ÖZARSLAN / Çavuşlu Haber...


Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 1051 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

GİRESUN'DA TANKER BANK DOLANDIRICILIĞI

GİRESUN'DA TANKER BANK DOLANDIRICILIĞI Çiftlik Bank'tan Sonra Şimdi de 'Tanker Bank' Dolandırıcılığı! 70 Milyon Lirayla Kayıplara Karıştı

FINDIK TÜCCARI 15 MİLYON LİRA BORÇ İLE KAÇTI

FINDIK TÜCCARI 15 MİLYON LİRA BORÇ İLE KAÇTI Ünye’de fındık tüccarlığı yapan Yüksel Kınacı’nın üreticiye ve piyasaya 15 milyon lira borç bırakarak kaçmasını pro...

HERKESİ İLGİLENDİRİYOR. ARTIK İNTERNET'TEN YAPILACAK!

HERKESİ İLGİLENDİRİYOR. ARTIK İNTERNET'TEN YAPILACAK! Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin öncülüğünde kamuda başlatılan dönüşüm çalışmalarında kamunun vatandaşlar...

Sabah namazı saati değişti Diyanet imsak vaktine çekti il il yeni namaz saatleri

Sabah namazı saati değişti Diyanet imsak vaktine çekti il il yeni namaz saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı 19 Kasım 2018 itibariyle sabah namazı saatlerini değiştirdi, İstanbul, Edirne, Balıkesir,...

Özlem ve Şükranla Anıyoruz

Özlem ve Şükranla Anıyoruz Modern ve bağımsız Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ü anıyoruz. Bugün 10 Kasım.

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »