Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zayıflamaya Hazır Mısınız?
19 Mayıs 2017, 10:12

Zayıflamaya Hazır Mısınız?

Hep diyetteyim ama bir türlü kilo veremiyorum ? Yalnız değilsiniz birçok kişi her yıl bazı diyet türlerini ,kilo verme programlarını uygulayarak sonuç bekliyor.Yalnızca birkaçı gerçekten nasıl ve ne yapması gerektiğini kime danışması gerektiğini biliyor.

Bu fazla kiloları vermemiz için öncelikle kendimize sormamız gereken sorular vardır.

  • Yaşam tarzımda değişiklik yapmaya hazır mıyım?
  • Kilo vermek için zaman harcamaya istekli miyim?
  • Yemek yeme alışkanlıklarımın kısa süre değil kalıcı olması gerektiğini biliyor muyum?
  • Sağlıklı kilo kaybı için ağırlığımın yavaş yavaş azaltmam gerektiğini anladım mı?
  • Hareket düzeyimi artırmaya istekli miyim?
  • Öğün ve atıştırmalarımı planlamaya istekli miyim?
  • Şu an başlamak için motivasyonum yeterli mi?

Bütün soruların cevaplarına evet diyorsanız. Zayıflamaya hazırsınız demektir.

Yapmanız gereken ilk şey karar vermek ve ertelememek. Sizi diyet yapmaya başlamaktan alıkoyacak fikirlerden ve kişilerden  uzak durmaya çalışın. ''Yarın başlarım…'' dediğiniz anda, bilin ki kendinizi daha kötü hissettirecek kaçamaklar, tartıda gördüğünüz rakamları yukarı çekecek atıştırmalar ya da hareketsiz bir gün daha sizi bekliyor olacaktır. Unutmayın bahaneler kalori yakmıyor.

Başarılı bir kilo kaybı demek kilo verip sonrasında yeniden eski alışkanlıklara dönmek değildir.Kilo vermek için sağlıklı yemekleri yemeyi, düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Diyet süresince fazla kilolardan bir anda kurtulma isteğine yenik düşmemelisiniz. Diyete yeni başlayan kişiler, değişen beslenme alışkanlıkları ve uyguladıkları egzersizlerle birlikte ilk haftalarda kilo verme konusunda iyi sonuçlar alabilirler. Ancak birkaç hafta sonra vücut yeni beslenme düzenine ve yapılan fiziksel aktivitelere alıştığında, ilk haftalarda olduğu kadar hızlı kilo veremediklerini görünce diyetlerinden bir anda kopabilirler. Burada önemli olan, diyet sürecinde vücudunuzu tanımanız ve her tartım gününde aynı sonuçları almıyor olmanızın aslında normal bir durum olduğunu benimsemenizdir.

İkincisi kendinize büyük ve ulaşılması zor hedefler koymayın. Gerçekçi hedefler belirleyin.Bir başkası için değil kendiniz için kilo verin. Sonuca odaklanmak başarı getirir. Sonunda “Keşke” yerine “iyi ki” diyeceğiniz bir başlangıç yapmadan önce, mutlaka sonucu hayal edin ve hedeflerinizi düşünün. Kendinizi motive edecek fikirler bulmaya çalışın. Belki daha önce severek giydiğiniz ama artık size olmayan kıyafetlerinizi göz önünde tutabilir, daha fit ve sağlıklı olduğunuz eski resimlerinizi buzdolabının üzerine asıp kendinizi hedefinize  odaklayabilirsiniz.

Diğer bir hedefinizde sağlıklı yaşam alışkanlıklarını her gün hayatıma daha fazla katacağım olsun.Böyle bir hedef koyduğunuzda yavaş yavaş sağlıklı yaşamı alışkanlık haline dönüştürmüş olursunuz.

Örneğin her gün on bardak su içeceğim, daha fazla sebze tüketeceğim, her gün 10 dakika egzersiz yapacağım gibi hedefleriniz olsun. Okuduğunuzda bu hedefler küçük görünebilir size ama kaçınız bunu düzenli olarak uyguluyorsunuz? Geç kalmadınız şimdi bu  hedeflerinizi günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin. İlerleyen süreçte dönüp baktığınızda bu hedefi başardığınızı görmek sizin kendinize olan inancınızı ve güveninizi artırır. Zayıflamanıza yardımcı olur.

Biliyorum çoğunuzun  hoşuna gitmeyen, sıkıcı bulduğunuz bir öneri daha vermek istiyorum günlük tutun! Ne yediğini, nerede yediğini, nasıl yediğini... Tüm ayrıntıları not alanlar daha kolay zayıflıyorlar. O zaman neden üşeniyorsunuz? Yediğinizi not almak sadece 1 dakika sürer. Biriktirmeyin, hemen yazın. Eti çok seviyor olabilirsiniz ama belki de 2 gündür hiç et yemediniz? Sütü seviyorsunuz ama üç gündür hiç içmediniz. Bu yüzden neyin eksik neyin fazla olduğunu görmek ve besin çeşitliliğini artırmak için günlük harika bir fikirdir!

Günlüğün bir diğer iyi yanı öğün ve atıştırmalarınızın planlanmış olması.Aralarda yemek yemeyin de, zayıflayın gibi bir şey yok malesef.Takip ettiğim tüm danışanlarıma en az 6 öğün verdim, güzel bir şekilde de zayıfladılar. Daha da önemlisi, aç kalmadan, zorlanmadan. Ara öğünler metabolizmaya ‘durma çalış’ demektedir. Kan şekerinizi düzenlemek, iştahınızı dengelemek ve metabolizmanızı hızlandırmak için mutlaka ara öğün yapın.

Sihirli bir yöntem olmadığını unutmayın.Sizin için en doğru olanı bulmak size bağlıdır.Motivasyonunuzu yüksek tutun,tutumunuzu değiştirin,bir adım atın ve bunu sağlığınız için yapın.

Hepinize sağlık dolu ve bol motivasyonlu günler dilerim. Yeni başlayan gün, sizin gününüz olsun.

Dyt.Tevhide Çelenk.www.orduolay.com

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 495 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

Aşırı uyuyorsanız dikkat

Aşırı uyuyorsanız dikkat Uykusuzluk kadar aşırı uyumanın da hastalık habercisi olabileceğini belirten uzmanlar, kişinin iş ve sosyal yaşam...

Aile hekimliklerinde müthiş hizmet başlıyor bakan duyurdu

Aile hekimliklerinde müthiş hizmet başlıyor bakan duyurdu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aile hekimliklerinde check-up uygulamasının başlatılacağı müjdesini verdi. Yeni uygula...

UĞUR ŞEN'E GEÇMİŞ OLSUN

UĞUR ŞEN'E GEÇMİŞ OLSUN Uğur Şen'e geçmiş olsun

Her gün kırmızı meyve tüketirseniz

Her gün kırmızı meyve tüketirseniz Özellikle yaz aylarında market ve pazarlarda kolaylıkla bulunabilen kırmızı meyveler, sağlıklı ve lezzetli olmasını...

BOĞAZINDA 'GAZLI BEZ' UNUTTULAR

BOĞAZINDA 'GAZLI BEZ' UNUTTULAR TRABZON'da, bademcik ameliyatı sırasında boğazında 15 santimetre uzunluğunda sargı bezi unutulduğu öne sürülen ...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »