Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçilere Fındık Toplama Makinesi Hibe Edildi
18 Mayıs 2017, 09:45

Çiftçilere Fındık Toplama Makinesi Hibe Edildi

Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Çiftçiyle El Ele Projesi" kapsamında, Fındık toplama makinası hibe dağıtım programına katıldı.

Ünye ilçesinde faaliyet gösteren Durak Fındık A.Ş'de yapılan programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Durak ile yönetim kurulu üyeleri Kadir Durak, Ahmet Durak, Hüseyin Durak ve davetliler katıldı.

Fındık tarımında maliyetleri düşürmek ve makineli tarıma geçişi sağlamak amacıyla 8 adet fındık toplama ve 8 adet fındık süpürme makinesi Durak Fındık A.Ş tarafından alınarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe edildi. Bu kapsamda gerçekleştirilen hibe töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Ordu için fındık son derece önemli. Fındık varsa, iyi para etmişse herkes mutlu. Yoksa, para etmemişse, herkes mutsuz. Fındık bir nimet aslında. Bu nimetten başka da buralarda ürün elde etmek mümkün değil. Çünkü düz bir mekân, düz bir tarla bulmak hemen hemen imkânsız.  Allah buraya fındık için uygun iklim vermiş, insanlarımız da bunu keşfederek her yeri fındık bahçeleriyle donatmışlar bununla da geçimlerini sağlıyorlar" diyerek, fındığın bölge halkı için önemine değindi.

Vali Balkanlıoğlu, "Bu makina sayesinde işçilik çok ucuza gelecek. Fındıklar tam olgunlaşınca toplanacak bu da birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Ordu için güzel bir kazanım olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise, "Bugüne kadar yaygınlaşmayan makine kullanımı ilçemizde de bundan sonra daha yaygın bir şekilde kullanılarak üretim maliyetinin düşürülmesinde faydalı olacaktır. Yapılan belki adet olarak çok fazla bir makine değilmiş gibi göze çarpsa da örnek teşkil etmesi noktasında çığır açacağını ve yaygın bir şekilde kullanılarak üretimin arttırılmasına da katkı sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı konuşmada, "İlimizin tarım alanlarının yüzde 89 'unda fındık yetiştiriciliği yapılmakta. Bu şehrin, bu ilin ekonomisi fındığa dayalı bu nedenle tarım alanlarımızın birçoğunda fındık yetiştiriyoruz. Bu nedenle fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya,  maliyetleri düşürmeye yönelik çalışmalarımızın esas amaç oluşturuyor. Yani maliyeti düşürüp verimi artırmayı amaçlıyoruz.  Fındıkta en önemli maliyetlerden birisi de işçilik maliyeti. Makinalarla fındığı zamanında hasat etmiş olacağız. Böylece, randımanda artmış olacak üreticimiz randıman artışıyla da kazanmış olacak" dedi.

Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak ise konuşması da, bu yıl çiftçilerin maliyetini düşürmek için 8 tane toplama makinesi ile 8 tane süpürme makinesini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe ettiklerini söyleyerek, katılımlarından dolayı Vali İrfan Balkanlıoğlu'na teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından, Fındık tarımında maliyetleri düşürmek ve makineli tarıma geçişi sağlamak amacıyla Durak Fındık A.Ş tarafından alınan 8 adet fındık toplama ve 8 adet fındık süpürme makinesinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe edilmesi protokolü imzalandı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz ile Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu  Üyesi Kadir Durak  arasında imzalanan protokol töreninin ardından hibe edilen  makineler gezildi.

Makinelerle ilgili detaylı bilgi alan Vali Balkanlıoğlu, teşekkür ederek çiftçilere hayırlı olması dileğinde bulundu.www.orduhursesgazetesi.com

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 367 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Teknoloji

Ordu Giresun Havalimanı Uçtu

Ordu Giresun Havalimanı Uçtu Devlet Hava Meydan İşletmesi Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre Ordu-Giresun havalimanı uçtu. DHMİ Genel Mü...

Yatırımcı İş Adamından Sitem!

Yatırımcı İş Adamından Sitem! Şengün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Halil İbrahim Şengün, Çanakçı 1 Hes’i devreye alırken sitem d...

Havalimanına Dvon Sistemi

Havalimanına Dvon Sistemi Türkiye’nin prestij projeleri arasında yer alan ve Avrupa’nın denize dolgu yöntemiyle inşa edilen tek havalimanı ol...

Giresun'da Bir HES Daha Üretime Başladı

Giresun'da Bir HES Daha Üretime Başladı Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 12’nci hidroelektrik santrali Giresun Çalıkobası HES üretime başladı. Projeyle, 9 bi...

Tirebolu’ya Demiryolu Başka Bahara…

Tirebolu’ya Demiryolu Başka Bahara… Başbakan Binali Yıldırım, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun soru önergesine verdiği cevapta; “Erzincan...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »