Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçilere Fındık Toplama Makinesi Hibe Edildi
18 Mayıs 2017, 09:45

Çiftçilere Fındık Toplama Makinesi Hibe Edildi

Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Çiftçiyle El Ele Projesi" kapsamında, Fındık toplama makinası hibe dağıtım programına katıldı.

Ünye ilçesinde faaliyet gösteren Durak Fındık A.Ş'de yapılan programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Durak ile yönetim kurulu üyeleri Kadir Durak, Ahmet Durak, Hüseyin Durak ve davetliler katıldı.

Fındık tarımında maliyetleri düşürmek ve makineli tarıma geçişi sağlamak amacıyla 8 adet fındık toplama ve 8 adet fındık süpürme makinesi Durak Fındık A.Ş tarafından alınarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe edildi. Bu kapsamda gerçekleştirilen hibe töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Ordu için fındık son derece önemli. Fındık varsa, iyi para etmişse herkes mutlu. Yoksa, para etmemişse, herkes mutsuz. Fındık bir nimet aslında. Bu nimetten başka da buralarda ürün elde etmek mümkün değil. Çünkü düz bir mekân, düz bir tarla bulmak hemen hemen imkânsız.  Allah buraya fındık için uygun iklim vermiş, insanlarımız da bunu keşfederek her yeri fındık bahçeleriyle donatmışlar bununla da geçimlerini sağlıyorlar" diyerek, fındığın bölge halkı için önemine değindi.

Vali Balkanlıoğlu, "Bu makina sayesinde işçilik çok ucuza gelecek. Fındıklar tam olgunlaşınca toplanacak bu da birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Ordu için güzel bir kazanım olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise, "Bugüne kadar yaygınlaşmayan makine kullanımı ilçemizde de bundan sonra daha yaygın bir şekilde kullanılarak üretim maliyetinin düşürülmesinde faydalı olacaktır. Yapılan belki adet olarak çok fazla bir makine değilmiş gibi göze çarpsa da örnek teşkil etmesi noktasında çığır açacağını ve yaygın bir şekilde kullanılarak üretimin arttırılmasına da katkı sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı konuşmada, "İlimizin tarım alanlarının yüzde 89 'unda fındık yetiştiriciliği yapılmakta. Bu şehrin, bu ilin ekonomisi fındığa dayalı bu nedenle tarım alanlarımızın birçoğunda fındık yetiştiriyoruz. Bu nedenle fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya,  maliyetleri düşürmeye yönelik çalışmalarımızın esas amaç oluşturuyor. Yani maliyeti düşürüp verimi artırmayı amaçlıyoruz.  Fındıkta en önemli maliyetlerden birisi de işçilik maliyeti. Makinalarla fındığı zamanında hasat etmiş olacağız. Böylece, randımanda artmış olacak üreticimiz randıman artışıyla da kazanmış olacak" dedi.

Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak ise konuşması da, bu yıl çiftçilerin maliyetini düşürmek için 8 tane toplama makinesi ile 8 tane süpürme makinesini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe ettiklerini söyleyerek, katılımlarından dolayı Vali İrfan Balkanlıoğlu'na teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından, Fındık tarımında maliyetleri düşürmek ve makineli tarıma geçişi sağlamak amacıyla Durak Fındık A.Ş tarafından alınan 8 adet fındık toplama ve 8 adet fındık süpürme makinesinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hibe edilmesi protokolü imzalandı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz ile Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu  Üyesi Kadir Durak  arasında imzalanan protokol töreninin ardından hibe edilen  makineler gezildi.

Makinelerle ilgili detaylı bilgi alan Vali Balkanlıoğlu, teşekkür ederek çiftçilere hayırlı olması dileğinde bulundu.www.orduhursesgazetesi.com

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 820 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Teknoloji

Trabzon havalimanı bölgede bir numara

Trabzon havalimanı bölgede bir numara Trabzon havalimanı tek başına 1 milyon 68 bin uçuşla, toplam 911 bin uçuş gerçekleştiren bölgedeki beş havalimanını...

ORDULU VE GİRESUNLU İZMİR’E DİREKT UÇMAK İSTİYOR

ORDULU VE GİRESUNLU İZMİR’E DİREKT UÇMAK İSTİYOR Ordulular ve Giresunlular, geçtiğimiz yıl kaldırılan İzmir seferlerinin yeniden Ordu-Giresun Havalimanı’nda başlama...

İflas eden şirketin uçaklarını THY alıyor

İflas eden şirketin uçaklarını THY alıyor İzlanda merkezli Wow Air'in Airbus A330 tipi uçaklarına THY'nin talip olduğu bildirildi.

THY’DAN GİRESUN’A MÜJDE İZMİR SEFER ANKARA’YA EK SEFER

THY’DAN GİRESUN’A MÜJDE İZMİR SEFER ANKARA’YA EK SEFER Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Göreleli hemşehrimiz İlker Aycı ve Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları i...

Direk Uçak Seferleri

Direk Uçak Seferleri Ordu ve Giresun halkının yoğun olarak gidip-geldiği illerdeki havalimanlarında direk uçak seferleri koyulmasını ist...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »