Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“CHP Vatandaşla El Ele, ‘Hayır’lı Günlere”
02 Mart 2017, 00:11

“CHP Vatandaşla El Ele, ‘Hayır’lı Günlere”

Başkanlık Sistemi’ni getiren Anayasa değişikliği Referandumuna 1,5 ay kala vatandaşların tercihleri de netleşiyor.

Giresun’da ‘Hayır’ çalışması yürüten CHP’lilere yurttaşlar, tek adam sistemine karşı oldukları için ‘Hayır’ oyu vereceklerini söylüyorlar. CHP Giresun İl başkanı Necati Tığlı ile birlikte partililerden oluşan ekip önceki gün yine Bulancak’ta ‘Hayır’ çalışması yürüttü. Pazar esnafını da ziyaret eden CHP ekibi büyük ilgi ile karşılandı. Esnafla birebir sohbet eden Başkan Tığlı, Türkiye’nin geleceği için mutlaka sandığa gidilmesi gerektiğini vurgularken, aydınlık bir ülke için de neden ‘Hayır’ denmesi gerektiğini anlattı.

‘HAYIR’CILAR KARARLI

Bulancak ziyaretine ilişkin bilgi paylaşan CHP İl Başkanı Necati Tığlı şunları dile getirdi: “Geçen hafta da Bulancak’ta esnaf ziyareti yapmıştık. Tüm esnafı gezemediğimiz için bir tekrar ziyaret ederek herkese ulaşmayı amaçladık. Görüyoruz ki ‘Hayır’cılar kararlı. Vatandaş tek adam yönetiminin diktatörlük olduğunun farkında. Bu nedenle de parlamenter sistemden yana tavır almış bulunuyor. Vatandaş 15 yıldır ülkeyi yöneten AKP’ye soruyor: “İstikrarsızlık yoktu da şimdi mi başladı?’ Vatandaş, parlamenter sistemin güçlendirilmesini ve ülkenin geleceğine ortak yön verilmesini istiyor. Kuşkusuz bu da ‘Hayır’ için çalışan bizlerin umudunu çoğaltıyor. 16 Nisan’dan sandıkta zaferle çıkacağız.”

Başkan Tığlı, referanduma yönelik çalışmaları aralıksız şekilde sürdüreceklerinin, Giresun’un en ücra köşelerine kadar ulaşacaklarının altını çizerek; “Demokrasi kazanacak” dedi.

GİRESUN BAŞKANLIĞA HAYIR PLATFORMU

CHP Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, Giresun Merkez’deki Atatürk Meydanı’nda ‘Giresun Başkanlığa Hayır Platformu’ adına yaptığı basın açıklamasında da şu düşünceleri paylaştı:

“Değerli Basın Mensupları, Saygıdeğer Giresun halkı…

Bizler Türkiye’nin birliği, bütünlüğünü savunmak, barış, kardeşlik, demokrasi ve refah içerisinde özgürce yaşam mücadelesi için GİRESUN BAŞKANLIĞA HAYIR PLATFORMU adı altında bir araya geldik.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışmalı bir biçime geçilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimini değiştirecek olan, ‘Başkanlığı Öngören Anayasa Değişikliği’ ile zor ve karanlık bir döneme girileceğini gören bizler halk oylamasında HAYIR diyerek ülkemizin geleceğine sahip çıkacağımızı belirtmek için buradayız.

Sevgili Giresunlular;

Hangi partiden, görüşten olursa olalım, ‘Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’ adı altında getirilmek istenen Anayasa değişikliği, ülkemizin kaderini, bizlerin ve gelecek nesillerin hayatını baştan sona değiştirecektir.

Değişikliğin esasını, ‘Egemenliğin Kimde Olacağı’ oluşturulmaktadır. Cumhuriyetin kurucu iradesine göre, ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ millet egemenliğin, demokrasi içerisinde hür seçimlerle oluşacak Meclis aracılığı ile kullanır. Bunun adı ‘Parlamenter Sistem’dir.

Anayasa değişikliği ile ‘Millet İradesine Dayalı Demokratik Parlamenter Sistem’ ortadan kaldırılarak, adına ‘Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ denilen, ancak bugün dünyada hiçbir gelişmiş demokratik ülkede eşi benzeri bulunmayan bir ‘Tek Adam Yönetimi^’ getirilmek istenmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 1923’te saltanatı kaldırıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak egemenliği, aile ya da kişiden alarak millete vermiştir. Yapılmak istenen bu değişiklikle egemenlik yeniden, adı ne olursa olsun tek kişiye devredilecektir.

Elbette Türkiye’de uygulanmakta olan demokratik parlamenter sistemde bazı sorunlar olabilir. Bunlar siyasi ve toplumsal uzlaşma içinde çözülebilir.

Sevgili Giresunlular,

Bugün dünyada; en gelişmiş, en kalkınmış, yaşam standardı en yüksek, demokrasi ve hukuk standardı bakımından en ileri ülkeler bir iki istisna dışında demokratik parlamenter sistem ayakta durur. Her gücün yetkisi bellidir. Buna demokrasinin çimentosu olan örgütlü toplum ve hür basın katıldığında güçler ayrılığı tamamlanmış olur.

Oysa bunun karşıtı olan güçler birliği, bütün bu yetkilerin egemenlik alanlarının tek elde toplanması demektir. Bunun adı demokrasi değildir. Otoriter yönetimlerin sonucu diktatörlüktür.

Sevgili Giresunlular,

Yapılmak istenen Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın yetkileri çok büyük ölçüde artırılacaktır.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacağı için ‘Taraflıdır’ ve ‘Milletin Birliği’ni temsil edemez. Kendi çıkaracağı kararname ya da kendi parti çoğunluğu ile geçireceği yasaların ‘Anayasa Uygunluğu’nun denetimi yapılamayacaktır.

İktidarların ya da siyasetin üzerinde milletin bütününü temsil etmesi gereken bir tarafsız makam, bir sigorta kalmayacaktır. Bu ülke en zor koşullarda kurulan bir Meclis’in yürüttüğü İstiklal Savaşı ile oluşturulmuştur. Şimdi emperyalist işgale karşı ilk Kurtuluş Savaşı’nı veren bu Meclis, makama kim oturursa otursun bir kişinin danışma ortamına dönüştürülecektir.

Sevgili Giresunlular,

Ülkemiz, içeride ve dışarıda büyük sorunlarla, sıkıntılarla karşı karşıyadır. Gerek ülkemizin birliği ve beraberliğini, gerek demokratik hak ve kazanımlara yapılan her türlü saldırıya karşı hangi parti ve görüşten olursak olalım ortak bir duruş sergilemek zorundayız. Bizleri ayrıştıracak, ötekileştirecek, karşı karşıya getirecek hiçbir hareket ve oluşuma fırsat tanımamalıyız. Bir kişiye bu kadar yetkiler veren bir sistem bizleri birleştiremez, böler.

Tek kişiye dayalı bir sistem asla istikrar getiremez. Aksine tek kişiye dayalı sistemler dünyanın her yerinde istikrarsızlık kaynağıdır. Çünkü farklı siyasal ya da toplumsal kesimler kendilerini ifade edemeyecekler ya da etmekte güçlük çekeceklerdir.

Yapılmak istenilen bu değişiklik bir Anayasa değişikliği değil, rejim ya da sistem değişikliğidir. Değişikliğin adının Cumhurbaşkanlığı ya da Başkanlık olması bu gerçeği değiştirmez.

Adı Cumhurbaşkanı olacak tek bir adam yönetimi egemen kılınacaktır. Bu kişi hiçbir biçimde sorgulanamayacaktır. Parlamentoda Bakanlar’ın seçilmesine, Yargı’nın ve üst düzey kamu görevlerinin atanmasına dek her şey tek adamın emriyle olacaktır. Bir kişinin istemiyle tüm hürriyetler askıya alınabilecektir.

Sevgili Giresunlular,

Bütün yetkilerin devredildiği her şeye karar veren, her şeye kadir Meclis’in ve Yargı’nın üzerinde ve hatta Padişah’ın bile sahip olamadığı yetkilerle donatılan bir adam yönetimi mi istiyoruz?

Yoksa demokrasi, hukuk, barış ve kardeşliğin egemen olduğu; herkesin hakkını ve hukukunu savunabildiği, Cumhurbaşkanı’ndan sokaktaki vatandaşına kadar herkesin yasalar önünde eşit olduğunu, herkesin kendini hür ve birinci sınıf vatandaş hissettiği, birlik ve bütünlüğünü sağlamış; kimsenin inancından, etnik yapısından, cinsiyetinden, politik görüşünden dolayı ayrımcılığa uğramadığı, herkesin fırsat eşitliğinden yararlandığı, dünyada gıptayla bakılan bir demokratik parlamenter sistem mi?

Yurttaşların neye oy vereceğini anlamaları, özgür ve fırsat eşitliğine dayalı bir ortamla mümkündür. Kamunun ve ilgili kurumların görevi bu ortamın demokratik biçimde oluşmasını sağlamak olmalıdır. Kamu olanakları her görüş için eşit kullanılmalı ya da kullanılmamalıdır.

Oy vermek bir Anayasal haktır. Yurttaşların şu ya da bu oyu vermesini terörle ilişkilendirmek, onları hedef göstermek, baskı altına almak; oy için kişilere menfaat sağlamak ya da sağlamamak hem Anayasa, hem yasalara, hem de insan hak ve özgürlüklerine karşı suç işlemektir.

Sevgili Giresunlular!

Bu Anayasa değişikliğine ‘HAYIR” demek, cumhuriyete, demokrasi ve hukuk devletine, vatanın birliği ve bütünlüğüne, inanç ve düşünce hürriyetine, laikliğe, sosyal devlete, kadın-erkek eşitliğine, barış ve kardeşliğe, farklılıklarla bir arada yaşanmasına; Türkiye’ye sahip çıkmaktır.”

EGEMENLİK KAYITSIZ VE ŞARTSIZ MİLLETİNDİR, HİÇBİR KİŞİYE DEVREDİLEMEZ.

GİRESUN BAŞKANLIĞA HAYIR PLATFORMU

CHP-DSP-VATAN PARTİSİ
BELEDİYE-İŞ
ADD
KESK
CUMHURİYETÇİ KADINLAR DERNEĞİ
DİSK
HALKEVİ.www.kerasushaber.net

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 956 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

YENİ BAŞKAN KARADENİZ'DEN TEŞEKKÜR MESAJI

YENİ BAŞKAN KARADENİZ'DEN TEŞEKKÜR MESAJI Eynesil Belediye Başkanlığı Seçimi kazanan Ahmet Latif Karadeniz'den teşekkür mesajı..

Değerli Eynesilliler

Değerli Eynesilliler son günlerde seçim sürecini sabote etmek için karalama kampanyası "çamur at izi kalsın" mantığının yerleştiği kirli...

KERİM AKSU GİRESUN’U ENGELSİZ BİR KENT YAPACAĞIZ

KERİM AKSU GİRESUN’U ENGELSİZ BİR KENT YAPACAĞIZ Giresun Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Giresun Belediye Başkan adayı Kerim Aksu , engelli derneklerini ile bul...

CHP ve İYİ Parti seçmenine yönelik skandal anket manipülasyonu

CHP ve İYİ Parti seçmenine yönelik skandal anket manipülasyonu 31 Mart seçimlerine geri sayım sürerken, üç şehirde anket manipülasyonu yapıldığı ortaya çıktı. Mersin, Adana ve Ba...

KERİM AKSU HEP YANINIZDA OLDUM OLMAYA DEVAM EDECEĞİM

KERİM AKSU HEP YANINIZDA OLDUM OLMAYA DEVAM EDECEĞİM Giresun Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Belediye Başkan Adayı Kerim Aksu esnaf ziyaretler...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »