Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Esnafa Can Suyu Yok”
21 Haziran 2016, 17:30

“Esnafa Can Suyu Yok”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun TBMM’ye verdiği soru önergesine verilen cevap, Türkiye’de ve Giresun’da esnafının içinde bulunduğu durumu ortaya koydu. Bakanlar Kurulu kararıyla uygulanan kararname kapsamında;30 bin TL limitli faizsiz kredi için başvuran esnaf sayısı tüm Türkiye’de 39.360’da kaldı. Giresun’da ise sadece 569 esnaf kredi başvurusunda bulundu.

BEKTAŞOĞLU’NUN ÖNERGESİNE

CEVAP ESNAF GERÇEĞİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Bunun nedeni, krediden yararlandırılacak olan Giresun Esnaf Odası’na kayıtlı 13 bin kayıtlı esnaf içinde kararnamede tanımlanan ‘borçsuz, hakkında icra takibi olmama, banka ve diğer kredi borçlarını tamamen ödemiş olma’ gibi koşullara uyan esnafın olmaması.

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, esnafın bu durumunu dile getiren önergesinde; Giresun’da bir yıl içinde 512 esnafın işyerini kapatıp kepenk indirdiğini, 33 bin dolayında esnaf için icra takibinin sürdüğünü, 7  bin dolayındaki esnafın da henüz icraya intikal etmemiş ödenmemiş çek-senetleri bulunduğunu belirtti. Bektaşoğlu, Türkiye’de de durumun pek farklı olmadığını, Başbakandan kararnamenin kapsamını genişletilmesini ve zor durumdaki esnafa da faizsiz kredi verilmesini istedi.

Ancak Başbakan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından verilen cevapta bunun uygun olmadığı ve esnaflara bankacılık mevzuatları çerçevesinde geri dönüşümü sağlamak için yapılan uygulamalar ve kefalet sistemiyle kredi verildiği görüşüne yer verildi.

bektasoglu_esnaf-(2)

BEKTAŞOĞLU:30 BİN TL’Yİ ESNAFA ÇOK GÖRDÜLER

Bu duruma tepki gösteren Bülent Bektaşoğlu, “Hani bu krediler cansuyu olacaktı? Boş çıktı. Bu hükümet 30 bin TL’yi bile esnafımıza çok gördü. Bankacılık yasasını gerekçe göstererek talebimi reddediyorlar. Kredi, icralık, çekini, senedini ödeyemeyen, kredi borcu kıskacındaki esnafa lazım. Ama bunların uyguladıkları sistemde  emeği, alınteri ile evine ekmek götürmeye çalışan esnaf kardeşlerimizin koruma kollama yok,  yok etme var. Üretime, istihdama karşılar.  Esnaf dostu değiller, esnaf düşmanılar” dedi.

Bektaşoğlu, “önergem kabul edilmiş olsaydı,  hem esnafa can suyu olacak bir kredi imkanı doğacağını, hem de bu kaynak piyasalara yansıyacaktı, yeniden bu konunun takipçisi olacağım” diye konuştu.

Öte yandan Başbakanlığın Bektaşoğlu’na verdiği cevaba göre, Türkiye’de 30 bin TL faizsiz krediye başvuran ve koşulları uyarak krediden yararlanan esnaf sayısı 39.360’da kaldı.giresungazete.net

bektasoglu_esnaf-(3)

Haberi Ekleyen: Mehmet Rıza Aksu

Bu haber 1293 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

EYNESİL CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

EYNESİL CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU EYNESİLCHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU

Aksu, resmen aday

Aksu, resmen aday CHP Parti Meclisi Mart 2019'daki yerel seçimlerde Kreim Aksu'yu aday gösterdi.

NURETTİN CANİKLİ GİRESUN’DA İŞSİZLİK YOK

NURETTİN CANİKLİ GİRESUN’DA İŞSİZLİK YOK Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu (Giresun Federasyonu) 25–28 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı ...

CHP'den Erdoğan'a fındık tepkisi: Dalga mı geçiyorsunuz?

CHP'den Erdoğan'a fındık tepkisi: Dalga mı geçiyorsunuz? AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fındık alım fiyatını 14 TL olarak açıklamasına CHP'den sert e...

GİRESUN’UN GELECEĞİ SATILIK MI?

GİRESUN’UN GELECEĞİ SATILIK MI? Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker yazılı basın açıklaması ile AKP hükümeti tüm...

SIIR KÖSESI

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

Sabiha Serin - Atam İzindeyiz

RÖPORTAJ

SİTE ANKET

Bu sene Fındık sizi mutlu etti mi ?

http://2.bp.blogspot.com/-bbL1Q71TD4Q/TVxJ8jhfAzI/AAAAAAAACAI/vX6pjg3a4pY/s1600/findik_resimleri.jpg

Ankete Katil »